@ismailsaymaz

Mahkeme: Biber gazı da silahtır

Mahkeme: Biber gazı da silahtır
Mahkeme: Biber gazı da silahtır
Kavgayı ayırmak isterken polisin yüzüne sıktığı biber gazı nedeniyle ölen astım hastası Çayan Birben davasında hâkim biber gazını 'silah' kabul etti. Dosya ağır cezaya gönderildi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Yalova’da astım hastası Çayan Birben adlı gencin polisin sıktığı biber gazı yüzünden hayatını kaybetmesine ilişkin dört polis hakkında ‘taksirle yaralama’ suçundan iddianame düzenlendi. İddianameyi kabul eden Yalova 3. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi Kemal Kaçan, polislerin “orantısız ve sınırsız güç ve gaz kullanarak Çayan Birben’in ölümüne sebebiyet verdikleri’ kanaatine vardı. Biber gazını ‘ silah ’ kabul eden Hâkim Kaçan, polislerin ‘silahla kasten yaralama sonucunda ölüme sebebiyet vermek’ suçlamasıyla yargılanmaları için dosyayı Yalova Ağır Ceza Mahkemesi’ne yolladı.
Yalova’da, geçen yıl 27 Mayıs’ta bir kavgayı ayırmak isterken, “Abi ben astım hastasıyım, sıkmayın” dediği halde, yüzüne sıkılan biber gazının etkisiyle hayatını kaybeden Çayan Birben’le ilgili soruşturma , 14 ay sonra tamamlandı. Yalova Savcısı Derya Karslıoğlu, 31 yaşındaki Birben’in ölümünün biber gazından kaynaklanıp kaynaklanmadığının tespiti için dosyayı Adli Tıp Kurumu’na (ATK) gönderdi. ATK 1. İhtisas Kurulu, 13 Şubat 2003 tarihli raporunda, Birben’in beyin damarlarında oluşmuş baloncukların patlaması suretiyle beyin kanaması geçirdiğini, patlamaya yakın mesafeden sıkılan biber gazının yol açmış olabileceğini belirtti. Savcı Karslıoğlu, bu rapordan sonra hazırladığı iddianamede polisleri şöyle suçladı:
“Birben kavga dışında kalmasına, ‘Benim olayla ilgim yok, astım hastasıyım, bana sıkmayın’ demesine rağmen polislerin Birben’e yoğun olarak biber gazı sıktıkları, rahatsızlanan Birben’in ‘Bırakın yüzümü yıkayayım, nefes alamıyorum, rahatsızım’ demesine rağmen polislerin izin vermedikleri, Birben’in ‘Ben fenalaşıyorum, kötü oluyorum, ambulans çağırın’ demesine rağmen şüphelilerin ambulans çağırıp tedavisini de yaptırmayarak ölümüne sebebiyet verdikleri...”

Savcıya eleştiri
İddianamede; şüpheli polisler İbrahim Baltacı, Serhat Ayhan Yeni, Ercüment Küçükakça ve Tekin Ceyhan’a TCK’nın ‘taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçlaması yöneltildi. İddianameyi kabul eden Yalova 3. Asliye Ceza Mahkemesi, sürpriz bir kararla dosyayı ağır ceza mahkemesine gönderdi. Hâkim Kemal Kaçan, 17 Temmuz’daki kararında savcılığı eleştirerek, “İddianamedeki ‘yoğun olarak biber gazı sıktıkları’, ‘izin vermedikleri’, ‘ambulans çağırıp tedavisini de yaptırmayarak’ şeklindeki anlatımlara rağmen hangi gerekçeyle ‘taksirle ölüme neden olmak’ suçundan dava açıldığı anlaşılamamıştır” dedi. Eylemin ‘kasten yaralama sonucu ölüme sebebiyet verme’ kapsamına girdiğini kaydeden Hâkim Kaçan, sanıkların ‘silah yoluyla kasten yaralama’ suçundan 12 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmaları gerektiğini savundu. İddianamenin Yalova Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabulü bekleniyor.

Bu polisler nereye sıkıyor?


Şüpheli polisler ifadelerinde hem birbirleriyle çelişti hem de İçişleri’ni suçladı.
İbrahim Baltacı: “Biber gazı ortaya sıkılmaz. Ortaya sıkılırsa bizler de etkileniriz. Sadece Edip’in yüzüne sıktım. Çayan Birben’in yüzüne biber gazı sıkılıp sıkılmadığını bilmiyorum. Biber gazından ölüm gerçekleşmişse bizim kusurumuz yok. Satın alanlar, kullanmamıza müsaade edenler sorumludur.
Tekin Ceyhan: Biber gazını yüze sıkmayız, ortaya sıkarız. Olay günü bu şekilde sıktım.
Serhat Ayhan Yeni: Edip Yıldırım’ın bulunduğu tarafa sıktım. Ben sıkmadan önce Tekin Ceyhan kalabalığa sıkmıştı.
Ercüment Küçükakça: Hangi polislerin sıktığını görmedim.


  http://www.radikal.com.tr/114343311434337

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  demek yüze sıkmak suç - aharasa

  evet biber gazı bir silah, kendisiyle ve kapsülüyle. yeni bir şey daha öğrendik bu dava sayesinde: yüze biber gazı sıkmak büyük suç, polisler ısrarla öyle yaptıklarını reddediyorlar çünkü. madem öyle elinizde fotoğraflı onlarca kanıt var. bir numaralısı yüzüne biber gazı sıkılan kırmızılı kadın. o polisle ilgili bir işlem yapıldı mı? hiç sanmıyorum, yargının patronu, destan yazan polislerin sultanı başbakan böyle şeylere izin vermez. bu vicdanlı cesur hakim de yakında gidicidir görün bakın.

  söze gerek varmı - birizmirli

  Bu fotoğraf her şeyi açıklamıyor mu ? Söze gerek var mı? Özellikle hedefe nişan alarak ve yatay ateşleyerek.

  Uyuyan Polis - egekara

  Bu haz(aslinda gaz bombasi ama bunu kullanan polisler haz alma tadinda yaptiklari icin) Bombasini tim icinde bulunan her polisin kullanma yetkisinin olmadigini dusunuyorum ,buna gore kullanan polis memurlarina bir belge/kagit imzalatiyor olabilirler,aleyhte birseyler olmasin diye,eger oyle ise polis basina ileride gelebilecek her tur cezayi birilerinin Gaz'i ile kabul etmis olabilir,dolayisi ile emir kuluyuz gibi bir sacmalikta ortadan kalkmis olur,

  Soru - erdal mirza

  Başbakanın suratına bir şamar gibi iner mi bu karar?Hala propaganda kürsüleri haline getirdiği iftar sofralarından biber gazını,polis müdahalelerini savunuyor.Biz bu muamelelere ve yazgıyı hak ediyor muyuz?Herkesin kendisine sorması gereken soru bu..

  GÜNAYDIN - pispor

  insanı yaralayan zarar veren her cisim ve aletin bir silah olduğunu bizim mahkemeler anladı çok şükür ölsem artık gam yemem çünkü yumurtaya silah diyen bir hükümetin polislere her türlü şiddet kullanma izini verirken el be insaf diyorum siz bırakın Müslüman insan bile değilsiniz kaç kişinin gözlerini kör ettiniz bu günahın altından nasıl kalkacaksınız şaşarım

  siz... - Agér

  siz nereye sıktığını kimin sıktığını trtışa durunda, evladını kara toprağa veren ailenin acısını kim dindirecek. Savcımızda kahramn polisimizin fazla ceza almaması için zaten usulunden başvurusunu yapmıştı ama işe bak milyonda bir çıkan şu toplum vicdanını düşünen hakimlerden biri çıkmazmı ortaya tüh... şimdi destan yazan polisimize (şayet bir yerlerden itiraz olmaz) birkaç yıl fazladan hapis cezası çıkabilir. korkmayın o kadarcık canım birkaç yıl işte... bana kalsa adamöldüme suçundan müebbet verirdim de neyse şanslısınız ki bu işler bana kalmıyor.

  DAHA ÇOK YANARIZ HALİMİZE. - m.rozbilen

  İster misiniz gaz sıkanlar meçhul'e girsin? Olur mu olur vallahi.Burası Türkiye.Baksanıza "ben sıkmadım uzaylılar sıkmıştır" demeye getiriyorlar.Karşımızda insan hakları evrensel bildirisinin 10.maddesinde geçen tarafsız ve adil mahkemeler olmadıkça kimse hak - hukuk, adalet beklemesin.