Mahkeme bırakmadı bir yılı tehlikeye girdi

Mahkeme bırakmadı bir yılı tehlikeye girdi
Mahkeme bırakmadı bir yılı tehlikeye girdi
Ankara'da Gezi eylemi nedeniyle gözaltına alınan, kelepçeyle girdiği üniversite sınavını kazanan Erdal Kozan'ın tahliye istemi reddedildi.

Mehmet Bilber - Ankara ’daki Gezi eylemlerinden sonra, ‘silahlı örgüt üyeliği’ iddiasıyla tutuklu bulunan altı kişinden üçü mahkemece serbest bırakıldı. Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10. maddesiyle görevli hâkim Abdullah Bahçeci, şüpheliler ve avukatlarının beyanlarını dinledikten sonra 3 şüphelinin adli kontrol şartıyla tahliye edilmesine karar verdi. Hâkim Bahçeci, diğer üç kişinin tutukluluk halinin devamına hükmetti. Bu kişilerden biri gözaltına alındıktan sonra kelepçeyle girdiği üniversite sınavında Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü kazanan Erdal Kozan’dı. Kozan’ın avukatı Saliha Şahin, karara itiraz edeceklerini söyledi. 15 Eylül ’de bir kez daha mahkeme karşısına çıkacak olan Kozan, serbest bırakılmazsa okulda bir yılını kaybetmiş olacak. Kozan, tutuklandığı sırada fezlekede birden fazla örgüte üyelikle suçlanınca hâkime “Örgütü siz mi seçiyorsunuz, biz mi beğeniyoruz” diye sormuştu.

Bayrağı Mazlum yakmadı

Tutuklu kalan bir başka isim de Mazlum Demir oldu. Demir’in kamera kayıtlarına dayandırılarak, Kızılay’da düzenlenen bir eylemde bayrak yaktığı iddia edilmişti. Ancak Demir’in avukatı Semra Demir, bilirkişi incelemesi istedi. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyelerinden oluşan bilirkişi, görüntülerdeki kişilerin içinde Mazlum Demir’in olmadığına dair rapor hazırladı. Ankara’daki diğer Gezi tutuklusu da bir köprünün ayağına ‘DHKPC’ yazdığı iddia edilen Mahir Çağlar. Görüntülerdeki kırmızı süveterinden tanınarak tutuklanan Çağlar’ın ‘kaçma ihtimali, kuvvetli şüphe bulunması’ nedeniyle tutukluluğunun devamına karar verildi.

İzmir ’de de 13 tahliye

Bu arada İzmir’de de önceki gün 13 tahliye kararı çıktı. Gezi eylemleri sonrasında İzmir’de başlatılan operasyonlarda 57 kişi gözaltına alınmış, mahkemeye sevk edilen 48 kişi tutuklanmıştı. Avukatların itirazları üzerine zanlıların durumunu inceleyen mahkeme, 13 kişi hakkında tahliye kararı verdi. İzmir’de Gezi tutuklusu sayısı 35’e düştü.


  http://www.radikal.com.tr/114649411464949

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Demokratik hukuk devletinde bayrak yakmak sivil itaatsizliktir. - Su Cemre Sim

  Demokratik hukuk devletinde bayrak yakmak bir pasif direniş olup hukuka uygundur .Pasif direnişte şiddet yoktur.Şiddet varsa pasif direniş değildir.Polis öldürmek,insan öldürmek,hayvan öldürmek,cana kast gibi eylemlerin hepsi suçtur. A.B.D.'de Bayrak yakma eylemi ,Fedaral Mahkeme tarafından demokratik hak olarak kabul edilmiştir. Örnekleri çoğaltabiliriz.

  bayrak yakmanın suç olmadığı demokrasilerde - nese2010

  bir tane örnek göster ki vatandaşı ülkesinin bayrağını yakmış olsun. bizdekiler iktidarda oy verdikleri ya da kendileri gibi düşünen yoksa devletin bayrağına polisine her şeyine düşman oluyor yakıp yıkmaya kalkıyor. o demokrasilerin olduğu yerlerde bu anlayış var mı? o demokrasileri o demokrasi yapan o milletin demokrasiye saygısıdır. gezi olayları da gösterdi ki demokrasiye sadece demokrasi vasıtası ile kendi seçtikleri iktidar oluyorsa saygı duyan bir kesim var bu ülkede. bu zihniyetinden kurtulursa bu kesim bizim ki de o demokrasiden olur ey yorumcu.

  3 fidandan bahseden kişi - nese2010

  3 fidanı darağacına gönderen olayların içinde doğu perinçek vardı bu çocuğun karıştığı olayların içinde de doğu perinçekin ulusalcıları var. ilginç değil mi? büyük oyunu oynayanları farketmek lazım piyon olmamak için belki de.

  Bu soruyu sorabilen bir gencin ceza almasına gönlüm razı gelmiyor. - ozerdek

  Arkadaşım, o ne biçim soru öyle!? "Örgütü siz mi seçiyorsunuz, biz mi beğeniyoruz?" Bir çırpıda sistemdeki bir sürü arızayı gözler önüne serdin, sistemi çaresiz bıraktın... Hem güldürdün hem düşündürdün. Bu soruyu soran bir gencin ceza almasına gönlüm razı gelmiyor. Umarım suçsuzsundur ve ceza almazsın; ama alsan da aldırma, almasan da. Her halükarda, böylesi sorular sormaya devam et...

  Kıssadan Hisse - X120

  Üç Fidan'ın idam kararını veren hakim Ali Elverdi, infaz sırasında keyif sigarası tüttürmüştü. Devlete öylesine bağlıydı ki bu hakim, hayatı boyunca verdiği karardan pişmanlık duymamıştı. Ama ilahi adalet işledi, hakim beyin ömrü ağır bir hastalığın pençesinde geçti ve sonunda kendisi de -Deniz Gezmiş gibi- boğularak öldü. Cenazesini kaldıran imam, cemaate "Merhumu nasıl bilirdiniz?" sorusunu sormadı çünkü herkes, gönüllerdeki cevabı biliyordu.

  Vicdanınız batsın diyecem ama olmayan şey nasıl batar ! - ilbeg

  Gençlerin hayatlarını birtakım varsayımlar üzerinden, olmaması gereken birtakım saçma kanunlar ile karartmaya çalışıyorsunuz. Bu gençlerin söyledikleri ibretliktir ve yargılamaların garez üzerinden yapıldığını göstermiştir.Ey Savcılar, Ey Hakimler, Hükümetin kinini gençlerin üzerine kusmaktan vazgeçin! Unutmayın çaldığınız yıllar size karabasan olur, ölene dek ve belki de sonrasında da sizi hiç yanlız bırakmaz. İktidarlar gelip geçicidir, temiz kalmak bir hakim için herşeyden değerlidir.

  Ah hakim efendi... - xterso

  Eğer çocuğun varsa ve bir gün üniversitede herhangi bir nedenle bir yıl kaybederse belki anlarsın bir gencin hayatından 1 yıl çalmanın ne demek olduğunu. Siz ne zaman bu kadar vicdansız oldunuz? Vicdan sahibi olmadan nasıl hakim oldunuz? Benim bildiğim hakimler yasalara ve vicdanlarına dayanarak karar verirler. Siz ikisine de dayanmadan nasıl karar vereceksiniz? Yazıklar olsun sizin okuduğunuz okula. Hocalarınız sizden utanıyordur eminim.