Mahkeme Ergenekon'un ikinci ve üçüncü davasını birleştirdi

Mahkeme Ergenekon'un ikinci ve üçüncü davasını birleştirdi
Mahkeme Ergenekon'un ikinci ve üçüncü davasını birleştirdi

Hurşit Tolon ve Sinan Aygün Ergenekon duruşmasına katıldı. FOTOĞRAFlar: SALİH ZEKİ FAZLIOGLU / AA

Ergenekon davasının ikinci ve üçüncü davası birleştirilerek 'darbe planlarını içeren' bölümler tek dosyada toplandı. Böylece darbe iddialarının irdeleneceği davadaki sanık sayısı 108 oldu
Haber: SERKAN OCAK / Arşivi

İSTANBUL - Ergenekon davasının ‘darbe girişimleri’ni içeren ikinci ve üçüncü davası tek dosya üzerinden birleştirildi. Böylece ‘darbe’ iddiaları tek dosyada toplanmış oldu. Üçüncü iddianame açıklanırken mahkeme bu dava için 7 Eylül’e gün vermişti, ikinci dava da aynı gün yapılacak.
Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan ve aralarında emekli Orgeneraller Hurşit Tolon ile Şener Eruygur’un da bulunduğu 56 sanıklı ikinci iddianameye ilişkin davanın ikinci duruşması dün Silivri’deki 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada mahkeme önemli bir karar vererek, yeni açılan ‘üçüncü davayı’ elindeki dosyayla birleştirdi. Böylece 2003 - 2004 yıllarındaki darbe girişimi iddiaları tek bir dosya üzerinden yargılanacak. Her iki davadaki toplam sanık sayısı 108 oldu.
Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan ve aralarında emekli Orgeneraller Hurşit Tolon ile Şener Eruygur’un da bulunduğu 56 sanıklı ikinci iddianameye ilişkin davanın ikinci duruşması Silivri’deki 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tuncay Özkan, Mustafa Balbay, Gürbüz Çapan ve Adli Serdar Saçan’ın da aralarında bulunduğu tutuklu 16 sanık ile Hurşit Tolon, Emin Şirin, Sinan Aygün ve Levent Temiz’in de aralarında bulunduğu 24 tutuksuz sanık duruşmada hazır bulundu. Mahkemeye mazeret dilekçesi gönderen tutuklu sanık emekli Tuğgeneral Levent Ersöz hastanede olduğu için duruşmaya katılmadı. Sanık Ferda Aksüt ve Anayasa Mahkemesi üyesi eşi Osman Paksüt de duruşmaya gelmedi. 

‘İlk duruşmada dağdaydım’
Gazeteci Tuncay Özkan ve Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay içeri girdiğinde izleyici bölümünden yükselen alkış sesleri uzun süre susmadı. İzleyiciler, Özkan ve Balbay’a, isimlerini de söyleyerek tezahüratta bulundu. Tezahürat edilen bir başka tutuklu sanık da Adil Serdar Saçan oldu. Balbay ile Özkan, sık sık seyircileri selamlarken tekrar tekrar alkış sesleri duyuldu. Bunun üzerine görevli binbaşı, seyircileri mahkeme salonu adabına uygun davranmaya davet ederek, “Böyle devam ederseniz sizi dışarı çıkarmak zorunda kalacağız” dedi.
Davanın ilk duruşmasında heyetten bir üye hâkimin ve tamamının reddine ilişkin taleplerin 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde incelendiğini belirten Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, bu taleplerin reddedildiğini açıkladı. Hakkâri Dağ Komando Taburu’nda görevli teğmen olduğunu belirten Eren Mumcu’nun kimlik tespiti sırasında, operasyonda bulunduğu için önceki duruşmaya katılamadığını söyledi. Kimlik tespitinin tamamlanmasının ardından usule ilişkin itirazlara ve taleplere geçildi. İlginç itirazlardan biri Tuncay Özkan’dan geldi. Özkan, kimlik tespiti sırasında isminin Tuncay Güney olarak tutanağa geçtiğini ve sanıklar arasında Güney’in olmadığını belirterek, “Yakalar gelirseniz, sevinirim” dedi. Savcılar tarafından PKK’ya destek vermekle suçlandığını belirten Özkan, “Bu suçu dünya üstüme gelse kabul etmem. Bunu yapanlar, Tanrıyı ararken şeytanla yatıyorlar. Sonuç, o yataktan çarpılarak çıkacaklar” dedi. Özkan, telefon kayıtlarının  tamamının montajlandığını iddia ederek, “Eğer telefon kayıtları Adli Tıp’ta incelendiğinde, sonuçları görünce dehşete düşeceksiniz” dedi. Özkan, “Gizlim saklım yok. Çırılçıplak durumdayım. Kim benim hakkımda bildiklerini söylemiyorsa namerttir” diye konuştu.

‘Adaleti mumla arıyoruz’
Talepleri alınan sanıklardan Mustafa Balbay, 28 Temmuz 2009 günü saat 18.00’den beri koğuşlarında elektriklerin kesik olduğunu söyledi. Hem savunmasını hazırlamak hem de Ankara temsilciliğini yaptığı Cumhuriyet gazetesine haftada iki kez haber yazmak zorunda olduğunu belirten Balbay, “Tabiri caizse adaleti mumla arıyoruz” dedi. Tutuklu sanıklardan Emcet Olcaytu da “Ortadoğu ve Balkanların en büyük mağarasında yaşıyoruz. Ne elektriğimiz ne de suyumuz var. İlaçlarımızı buzdolabında saklayabilecek bir ortamda değiliz” diye konuştu. 

‘Öcalan’ı ben sorguladım’
Tutuklu sanıklardan eski İstanbul Emniyet Müdürü Organize İşler Şube müdürü Adil Serdar Saçan, “Bu operasyonu ilk başlatan bendim. David Copperfield gelse beni buraya sokamazdı. 11 aydır buradayım. Savunmamı yapınca gerçekler ortaya çıkacak ve beni bir saat bile burada tutamayacaksınız” şeklinde konuştu.
Emekli albay Hasan Atilla Uğur da, PKK’ya karşı yıllarca mücadele ettiğini belirterek, bir gizli tanığın ifadesiyle PKK ile işbirliği yaptığının iddia edidiğini, bunu kabul etmediğini söyledi.  Uğur, Abdullah Öcalan’ı Türkiye’ye getiren ekipte yer aldığını kaydederek, “Benim gibi adamı PKK’lı olarak nitelendirmek, benden sonraki arkadaşlarımın azmini kıracak” derken, tutuklu sanık Gürbüz Çapan da, “Beni öldürmeye teşebbüs edenlerle aynı örgütteyim. Bu nasıl iş?” dedi.