Mahkeme Genelkurmay'a TUSHAD'ı soracak

Mahkeme Genelkurmay'a TUSHAD'ı soracak
Mahkeme Genelkurmay'a TUSHAD'ı soracak
Zirve Yayınevi Davasında bugün verilen ara kararda mahkeme heyeti, Genelkurmay Başkanlığı'na Türkiye Ulusal Stratejiler ve Harekat Dairesi (TUSHAD) isimli bir birimin olup olmadığı, varsa yasal dayanaklarının ne olduğu, halen faal olup olmadığı, lağvedilmiş ise kapatılma tarihinin sorulmasını kararlaştırdı.

MALATYA - Malatya Zirve Yayınevi'nde yaşanan cinayetlerle ilgili görülen davada bugün 64'üncü duruşma gerçekleştirildi. Malatya 3'ncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki görülen duruşmalarında bugünkü celsede delil klasörlerinde yer alan bazı ses kayıtlarının bir bölümü dinletildi ve kayıtlarla ilgili sanıklara çeşitli sorular yöneltildi. Duruşma sonunda mahkeme heyeti, sanıklar ve avukatların taleplerini dinleyerek ara kararı açıkladı. Kararda, Ankara Cumhuriyet Savcılığı'ndan TUSHAD, Özel Kuvvetler Komutanlığı, siyah ve beyaz kuvvetler, JİTEM gibi yapılara ilişkin davayla ilgili elde edilen bilgi ve belgelerin istenilmesi ile Malatya Jandarma Alay Komutanlığı görevlileri tarafından 2007-2008 yıllarında usulsüz dinlendiği belirlenen Gökhan Talas ve Veysel Şahin'in davaya müdahil olma talepleri kabul edildi.

Mahkeme ayrıca Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Kozmik Oda Soruşturması'nda yer alan Zirve Yayınevi davasına konu olan yapılanmalarla ilgili bilgi ve belgelerin de istenmesine karar verirken, Genelkurmay Başkanlığı'na ise Türkiye Ulusal Stratejiler ve Harekat Dairesi (TUSHAD) isimli bir birimin olup olmadığı, varsa yasal dayanaklarının ne olduğu, halen faal olup olmadığı, lağvedilmiş ise kapatılma tarihinin sorulması kararlaştırıldı. Duruşma daha sonra mayıs ayına ertelendi.(dha/Mikail Pelit)