Mahkeme heyetinde Adnan Hoca Çatlağı

Mahkeme heyetinde Adnan Hoca Çatlağı
Mahkeme heyetinde Adnan Hoca Çatlağı
Kamuoyunda 'Adnan Hoca' olarak tanınan Adnan Oktar'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın yargılandığı çete davasında, ara karar yazdırılırken, üye hakim ile mahkeme başkanı arasında tartışma yaşandı
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Radikal.com.tr - Üye hakim Savaş Yıldırım, 'Davada zamanaşımı süresinin dolduğuna ilişkin taleplerin sonra değerlendirilmesi' ve 'Duruşmaya gelen sanıklara, sonraki duruşmalara katılmamaları halinde haklarında yakalama kararı çıkarılacağı' konularının ara karara yazılmasının usule aykırı olduğunu sesini yükselterek dile getirmesi dikkat çekti. Bu iki ara karar, tutanaktan çıkartıldı.

Yargıtay 8. Ceza Dairesinde bozma kararı verilmesinin ardından 5 yılı aşkın süredir İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 7 sanıklı çete davasına Adnan Oktar'ın da aralarında bulunduğu 4 tutuksuz sanık katıldı. Mahkeme Başkanı Selahattin Toğuş, daha önceki duruşmalara sağlık sorunları ile gelmediği bildirilen sanık Oktar'a, "İyileştiniz mi?" diye sordu. Oktar ise "iyileştim, şu an duruşmadayım." cevabını verdi.

ADNAN OKTAR’IN 'ZORLA GETİRİLMESİNE' İTİRAZ

Kimlik yoklamasının ardından Mahkeme Başkanı Selahattin Toğuş, mahkemeye ulaşacan cevabi yazılar ile sanıklar ve avukatları tarafından verilen yazılı talepleri okumaya başladı. Toğuş, sanık avukatları tarafından Adnan Oktar hakkında 'Zorla getirilmesine' şeklinde daha önceki celsede verilen ara karara yönelik itiraz taleplerinde bulunulduğunu açıkladı. Ayrıca bazı sanık avukatlarının da Mahkeme Başkanının kendisi yönünden yaptıkları reddihakim talebinin ise İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildiğini söyledi. Başkan Toğuş, sanık avukatları tarafından mahkemeye gönderilen yazılı dilekçede reddihakim taleplerinin reddedilmesi halinde 4. Ağır Ceza Mahkemesine itirazda bulunacaklarını belirttiklerini bildirdi.

Ayrıca davada zamanaşımı süresinin dolduğu gerekçesiyle davada düşme kararı verilmesi için hem Yargıtay 8. Ceza Dairesi'ne hem de davayı yürüten mahkemeye dilekçe verdikleri açıklandı.

OKTAR: MEVKİNİZE GÜVENİYORUZ, SİZE SAYGI DUYUYORUZ

Mahkemeye ulaşan evrakları okumayı tamamlayan Başkan Toğuş, reddihakim talepleri konusunda İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesine yapılacak olan itiraz sonucunun beklenmesi için duruşmayı erteleyeceklerini, bu nedenle hazır bulunan sanıkların sorgularının alınmayacağını kaydetti. Daha sonra Başkan Toğuş'un, bir talebiniz var mı diye sorduğu Oktar, "Mevkinize güveniyoruz, size saygı duyuyoruz." dedi. Bunun üzerine Başkan Toğuş, "güveneceksiniz, sonuçta burası devlet kapısı. Eğer burada yanlış karar verilirse Ankara var." dedi.

Duruşma sonunda mahkeme başkanı Selahattin Toğuş, sanıklar ile avukatları tarafından mahkemeye yazılı olarak sunulan taleplere ilişkin ara kararını yazdırmaya başladı. Avukatlar tarafından davanın düşmesi gerektiğine ilişkin taleple ilgili olarak zamanaşımı konusunun daha sonra değerlendirilmesine karar verildiğini tutanağa yazdırdı. Ancak bu sırada üye hakim Savaş Yıldırım, Başkan Toğuş'a hitaben, "Bu konuda ya şemdi karar verin ya da tutanağa bu şekilde bir ara karar yazdırmayın. Çünkü böyle bir ara karar usule aykırıdır." dedi. Yıldırım'ın uyarısını dikkate alan Başkan Toğuş, bu ara kararı tutanaktan çıkarttı.

Daha sonra Duruşmada hazır bulunan Adnan Oktar'ın da aralarında bulunduğu 4 sanığa, bir sonraki celsede hazır bulunmalarını bildiren Başkan Toğuş, gelmemeleri halinde haklarında yakalama kararı çıkarılacağını da ara karara yazdırdı. Üye hakim Savaş Yıldırım, bu ara karara da itiraz ederek ve sesini de yükselterek, "Sanıkları bağışık yargılayın. Adamları yakalamak için elinizden geleni yapıyorsunuz." dedi. Başkan Toğuş ise "Evet, yapacağız tabii ki." karşılığını verdi. Üye hakim Yıldırım da "Tutuklamaya için çok meraklısınız. Böyle ara karar olmaz. Bu kararın altına biz de imza atacağız." dedi. Bunun üzerine Başkan Toğuş, "Bunun yeri burası değil. Müzakere edilerek karar verilir. Burada tartışmayalım." dedi. Önce "Müdahale etmeyin. Kararı yazdırdım artık." diyen Başkan Toğuş, üye hakim Yıldırım'ın ısrarı üzerine bu ara kararı da 'Sanıkların duruşmada bulunmalarına karar verildi.' şeklinde değiştirdi.

Ara kararların yazdırılmasından sonra duruşmaya gün verilmesi aşamasında da kısa süreli bir tartışma yaşandı. Üye hakim Salim Tuna duruşmayı 22 Mart 2013 tarihine erteleyebileceklerini söyledi. Bunun üzerine avukatlar, beklenen evrakların geç geleceğini belirterek duruşmanın Nisan ayı sonlarında bir günde yapılmasını talep etti. Bunun üzerine duruşma 26 Nisan 2013 tarihine ertelendi.


  http://www.radikal.com.tr/112107511210754

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  YARGIYI DA DENETLEYEN BİR ÜST MERCİ OLSUN - ahmed2120

  Tamamen içi boş bir dava. Normalde müdahil hakkı olmayan birisi gelip kapıdan içeri girip davaya müdahil oluyor. Bu hukuk tarihinde rastlanılmış bir şey değildir. Hukuken düşürülen dava yargıtay tarafından bozuluyor.Yargıyı da denetleyen bir üst mekanizma olması gerekli.

  Çok ilginç şeyler oluyor bu davada - aylin.trk

  Hukuken bitmesi gereken bir davanın sebepsiz yere uzatılması, aleyhte hiçbir delil olmamasına rağmen bu insanların 10 küsür yıldır yargılanıyor olması çok garip. Zamanaşımı konusunun daha sonra değerlendirilmesi konusuna, zaten duruşmada hazır bulunan insanlara "duruşmaya gelmezseniz tutuklanırsınız" diye usulsüz ara karar alınmasına diğer hakimin tepki göstermesi ise çok doğal. O hakimi tebrik ediyorum, dürüst insanmış.

  nasıl bir hukuk sistemimiz var - suadiyeli

  ergenekon'dan yatanlar da yıllarca yargılanıyor, Adnan Oktar da, bu yargı kimden yana anlayabilen var mı? Adnan Oktar'ın davasından yargılanan başka kişilere beraat ediyor ama kendisi edemiyor, suç ve delil de yok, neden uzatılıyor, anlayan varsa beri gelsin

  Üye hakimi rahatsız etmiş uygulama - saltukhan

  Ben hak verdim üye hakime, çok rahatsız edici bir durum. Kimseye özel kanun uygulanmamalı. Zaten sanıklar mahkemeye gelmiş bir dahaki mahkemeye zorla getirmeye çalışmak ne demek oluyor? Bence Türkiye'de en önemli ve acil olan şey yargı reformu. Çok düzenli, Avrupa gibi bir yargımız olsun.