Mahkeme heyetinde Adnan Hoca Çatlağı

Mahkeme heyetinde Adnan Hoca Çatlağı
Mahkeme heyetinde Adnan Hoca Çatlağı
Kamuoyunda 'Adnan Hoca' olarak tanınan Adnan Oktar'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın yargılandığı çete davasında, ara karar yazdırılırken, üye hakim ile mahkeme başkanı arasında tartışma yaşandı
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Radikal.com.tr - Üye hakim Savaş Yıldırım, 'Davada zamanaşımı süresinin dolduğuna ilişkin taleplerin sonra değerlendirilmesi' ve 'Duruşmaya gelen sanıklara, sonraki duruşmalara katılmamaları halinde haklarında yakalama kararı çıkarılacağı' konularının ara karara yazılmasının usule aykırı olduğunu sesini yükselterek dile getirmesi dikkat çekti. Bu iki ara karar, tutanaktan çıkartıldı.

Yargıtay 8. Ceza Dairesinde bozma kararı verilmesinin ardından 5 yılı aşkın süredir İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 7 sanıklı çete davasına Adnan Oktar'ın da aralarında bulunduğu 4 tutuksuz sanık katıldı. Mahkeme Başkanı Selahattin Toğuş, daha önceki duruşmalara sağlık sorunları ile gelmediği bildirilen sanık Oktar'a, "İyileştiniz mi?" diye sordu. Oktar ise "iyileştim, şu an duruşmadayım." cevabını verdi.

ADNAN OKTAR’IN 'ZORLA GETİRİLMESİNE' İTİRAZ

Kimlik yoklamasının ardından Mahkeme Başkanı Selahattin Toğuş, mahkemeye ulaşacan cevabi yazılar ile sanıklar ve avukatları tarafından verilen yazılı talepleri okumaya başladı. Toğuş, sanık avukatları tarafından Adnan Oktar hakkında 'Zorla getirilmesine' şeklinde daha önceki celsede verilen ara karara yönelik itiraz taleplerinde bulunulduğunu açıkladı. Ayrıca bazı sanık avukatlarının da Mahkeme Başkanının kendisi yönünden yaptıkları reddihakim talebinin ise İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildiğini söyledi. Başkan Toğuş, sanık avukatları tarafından mahkemeye gönderilen yazılı dilekçede reddihakim taleplerinin reddedilmesi halinde 4. Ağır Ceza Mahkemesine itirazda bulunacaklarını belirttiklerini bildirdi.

Ayrıca davada zamanaşımı süresinin dolduğu gerekçesiyle davada düşme kararı verilmesi için hem Yargıtay 8. Ceza Dairesi'ne hem de davayı yürüten mahkemeye dilekçe verdikleri açıklandı.

OKTAR: MEVKİNİZE GÜVENİYORUZ, SİZE SAYGI DUYUYORUZ

Mahkemeye ulaşan evrakları okumayı tamamlayan Başkan Toğuş, reddihakim talepleri konusunda İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesine yapılacak olan itiraz sonucunun beklenmesi için duruşmayı erteleyeceklerini, bu nedenle hazır bulunan sanıkların sorgularının alınmayacağını kaydetti. Daha sonra Başkan Toğuş'un, bir talebiniz var mı diye sorduğu Oktar, "Mevkinize güveniyoruz, size saygı duyuyoruz." dedi. Bunun üzerine Başkan Toğuş, "güveneceksiniz, sonuçta burası devlet kapısı. Eğer burada yanlış karar verilirse Ankara var." dedi.

Duruşma sonunda mahkeme başkanı Selahattin Toğuş, sanıklar ile avukatları tarafından mahkemeye yazılı olarak sunulan taleplere ilişkin ara kararını yazdırmaya başladı. Avukatlar tarafından davanın düşmesi gerektiğine ilişkin taleple ilgili olarak zamanaşımı konusunun daha sonra değerlendirilmesine karar verildiğini tutanağa yazdırdı. Ancak bu sırada üye hakim Savaş Yıldırım, Başkan Toğuş'a hitaben, "Bu konuda ya şemdi karar verin ya da tutanağa bu şekilde bir ara karar yazdırmayın. Çünkü böyle bir ara karar usule aykırıdır." dedi. Yıldırım'ın uyarısını dikkate alan Başkan Toğuş, bu ara kararı tutanaktan çıkarttı.

Daha sonra Duruşmada hazır bulunan Adnan Oktar'ın da aralarında bulunduğu 4 sanığa, bir sonraki celsede hazır bulunmalarını bildiren Başkan Toğuş, gelmemeleri halinde haklarında yakalama kararı çıkarılacağını da ara karara yazdırdı. Üye hakim Savaş Yıldırım, bu ara karara da itiraz ederek ve sesini de yükselterek, "Sanıkları bağışık yargılayın. Adamları yakalamak için elinizden geleni yapıyorsunuz." dedi. Başkan Toğuş ise "Evet, yapacağız tabii ki." karşılığını verdi. Üye hakim Yıldırım da "Tutuklamaya için çok meraklısınız. Böyle ara karar olmaz. Bu kararın altına biz de imza atacağız." dedi. Bunun üzerine Başkan Toğuş, "Bunun yeri burası değil. Müzakere edilerek karar verilir. Burada tartışmayalım." dedi. Önce "Müdahale etmeyin. Kararı yazdırdım artık." diyen Başkan Toğuş, üye hakim Yıldırım'ın ısrarı üzerine bu ara kararı da 'Sanıkların duruşmada bulunmalarına karar verildi.' şeklinde değiştirdi.

Ara kararların yazdırılmasından sonra duruşmaya gün verilmesi aşamasında da kısa süreli bir tartışma yaşandı. Üye hakim Salim Tuna duruşmayı 22 Mart 2013 tarihine erteleyebileceklerini söyledi. Bunun üzerine avukatlar, beklenen evrakların geç geleceğini belirterek duruşmanın Nisan ayı sonlarında bir günde yapılmasını talep etti. Bunun üzerine duruşma 26 Nisan 2013 tarihine ertelendi.