Mahkeme, ırkçılığı tescilledi: 5 ay hapis

Mahkeme, ırkçılığı tescilledi: 5 ay hapis
Mahkeme, ırkçılığı tescilledi: 5 ay hapis
'Yahudiler ve Ermeniler giremez' pankartına ceza


ESKİŞEHİR - Hazırladığı "Bu kapıdan Yahudiler ve Ermeniler giremez, köpeklere giriş serbesttir" yazılı pankartla TCK’nın 216. maddesini ihlal ettiği iddia edilen Eskişehir Osmangazi Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Niyazi Çapa, 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ceza daha sonra para cezasına çevirilip ertelendi.
4. Sulh Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasında, tutuksuz sanık Niyazi Çapa ile avukatı Selcen Uzun hazır bulundu.
Hakim, Niyazi Çapa’yı TCK’nın 216. maddesinin 2. fıkrasında yer alan "halkın bir kesimini sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçunu işlediği gerekçesiyle önce 5 ay hapis cezasına çarptırdı, daha sonra bunu 3 bin lira para cezasına çevirip erteledi.
Çapa’nın 5 yıl içinde aynı suçu işlemesi durumunda alacağı cezaya eskisi de eklenecek.
Niyazi Çapa, gazetecilere yaptığı açıklamada, karara itiraz etmeyeceklerini belirterek, "Mahkemenin verdiği karara saygılıyım" dedi.
Osmangazi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Niyazi Çapa, 7 Ocakta kendisine ait Yörük Türkmen Otağı adlı iş yerinde düzenlediği basın toplantısının ardından "Bu kapıdan Yahudiler ve Ermeniler giremez, köpeklere giriş serbesttir" yazılı dövizler hazırlamıştı.
Söz konusu açıklama ve fotoğrafların gazetelerde yayınlanmasının ardından avukat Eren Keskin, Eskişehir Cumhuriyet Savcılığına gönderilmek üzere hazırlanan ve 100 kişinin imzaladığı suç duyurusu dilekçesini İstanbul Cumhuriyet Savcılığına vermiş, savcılık soruşturma başlatmıştı.
Çapa hakkında TCK’nın 216. maddesinin 2. fıkrasında yer alan "halkın bir kesimini sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçunu işlediği iddiasıyla dava açılmıştı.