@ismailsaymaz

Mahkeme kararı: İşkence yok, sen taksiden düştün

Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Bir insan ayak bileğini ve burnunu, duran bir taksiden düşerek kırabilir ve 25 günlük rapor alacak denli kendisine zarar verebilir mi? Gaziosmanpaşa 2. Asliye Ceza Mahkemesi, ‘işkence mağduru’  olduğunu söyleyen Hıdır Ataş’ın bunu ‘becerebileceğine’ hükmetti.
Ataş, iddiasına göre, beş yıl önce ücrette anlaşamadığı taksiciyle birlikte gittiği Sultançiftliği Şehit Mustafa Tercan Karakolu’nda bir komiser yardımcısı ve polis tarafından dövüldü. Sanık beş polis ve taksiciyse Ataş’ın karakol önünde taksiden düşüp yaralandığını öne sürdü. Mehkeme, polisler hakkında “beraat” dedi.   

‘Memleketimi sordu’
Tuncelili Hıdır Ataş 29 Temmuz 2004’te bir taksiye binip Gaziosmanpaşa’daki evine doğru yola çıktı. Alkol almıştı. Evinin önüne geldiklerinde taksi şoförü Yusuf Karagöz, parasını istedi. Ataş, istenilen parayı fazla bulunca tartışmaya başladılar. Bunun üzerine Sultançiftliği Şehit Mustafa Tercan Polis Karakolu’na gittiler. Ataş, Gaziosmanpaşa 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yinelediği ifadesinde, o geceyi şöyle anlattı:
“Komiser Mehmet Karameşe, ‘Niye geldiniz’ dedi. Taksici ‘Paramı vermiyor’ dedi. Karameşe,  memleketimi sordu. Başka hiçbir şey sormadı. Yüzüme yumrukla, tekmeyle vurdu. Beni nezarethane odasına aldılar. Bir polis gelip copla vurdu. Hangi polis olduğunu çıkaramayacağım.”
Adli Tıp Raporu’na göre Ataş’ın ayak bileği ve burun kemiğinde kırık saptandı. Rapora göre bu kırık, ‘düşme veya düşürülme sonucu’ meydana gelmiş olabilirdi. Burundaki kırıksa ‘sert bir cismin vurmasıyla, düşme veya düşürülme ya da çarptırılma’ ile meydana gelmişti. Bu muayenede Ataş’ın hayati fonksiyonlarının orta derecede etkilendiği belirtilerek 25 gün rapor verildi.

Beş yıl sonra beraat
Ataş’ın şikâyeti üzerine Gaziosmanpaşa Savcılığı, komiser Karameşe ile o saatte karakolda görevli olan dört polis hakkında, ‘görev sırasında müessir fiil’ suçlamasıyla dava açtı.
Ataş, dövüldüğünü ileri sürerken, tüm sanıklar ve taksici Karagöz, Ataş’ın karakol önünde taksiden inerken düştüğünü, yerde ağzı burnu kan içinde bulup hastaneye gönderdiklerini, kötü muamele uygulanmadığını söyledi. Ataş, duruşmalarda, Karameşe’nin adını verirken, kendini copla dövdüğünü iddia ettiği polisi, diğer dört sanık arasından teşhis edemedi. Beş yıldır süren davanın son duruşması 20 Nisan’da görüldü. Mahkeme, sanıkların suçu işledikleri yolunda yeterli delil elde edilmediğini belirterek beraat kararı verdi.