Mahkeme kararıyla: YouTube'a engelleme

İnternetin en popüler adreslerinden www.youtube.com'da süren Türk-Yunan küfürleşmesinde Atatürk'e hakaret edilince İstanbul Nöbetçi 1. Sulh Ceza Mahkemesi, siteye erişim yasağı koydu. Site hakaret içeren görüntüleri dün kaldırmıştı.

İSTANBUL - İstanbul Nöbetçi 1. Sulh Ceza Mahkemesi, Atatürk'e hakaret edilen video görüntülerin yer aldığı internetteki en popüler video paylaşım sitesi www.youtube.com'a erişim yasağı koydu. Atatürk'e hakaret edilen video görüntüleriyle ilgili haberlerin basında yer alması üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Savcısı Nurten Altınok, İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne talimat vererek, konuyla ilgili görüntüleri istedi.
Gönderilen delil niteliğindeki bir CD'yi inceleyen Altınok, nöbetçi mahkemeden erişimin engellenmesini talep etti. Nöbetçi 1. Sulh Ceza Mahkemesi de Güvenlik Şube Müdürlüğü'nce gönderilen delil niteliğindeki bir CD'ye el koyma kararının onanması ve YouTube'a erişimin engellenmesi talebini kabul etti.
Kararda, Atatürk'ün fotoğrafı, Türk Bayrağı üzerine İngilizce küfür içeren yazılar yazılarak aşağılandığı anlaşıldığından talebin kabul edildiği belirtildi. Kararda, cezayı gerektiren madde yer almadı. Türk Telekom'dan yapılan açıklamada, resmi bilgi ulaştığında yasal gereklilikler çerçevesinde gereğinin yapılacağı kaydedildi.
Radikal'in İnternet Editörü Serdar Kuzuloğlu, bu yasağın daha önce PKK'yla bağlantılı sitelere konulduğunu anımsatarak, şöyle dedi: "Türk Telekom ve internet servis sağlayıcıları DNS adlı sistem üzerinden filtre koyuyor. Böylece kullanıcılar bu IP numaralarına ulaşamıyor ve sayfa açılmıyor." Kuzuloğlu, bu video üzerine bir internet haber sitesinin kampanya başlattığını ve videonun kaldırıldığını belirterek, "Yasak çok saçma. Filtre konuluyorsa bile sitenin tamamına neden konuluyor?" dedi.
Bir Türk, bir Yunanlı...
YouTube'a yasak konulmasına neden olan süreç 5 Ocak'ta başladı. Türkiye'den eklenen 3 dakika 48 saniyelik bir videoda Yunanistan ve Yunan halkına hakaret içeren görüntüler yer aldı. Eski Yunanlılardan kalma, homoseksüelliği çağrıştıran tarihi eserlerle bazıları ellerinde Yunanistan bayrağı taşıyan Rum homoseksüellerin görüntülerinin yer aldığı video görüntüsü Yunanistan'da tepki çekti. Bunun üzerine 'Stavraetos' kodlu bir kişi 3 Mart'ta Atatürk'ü ve Türkleri aşağılayan görüntüleri yayımladı. Görüntülerde, anamisyon yoluyla yüzüne ruj ve allık sürülen Atatürk'ün resmi vardı. Bu 33 saniyelik İngilizce videoda, 'Merhaba ben Kemal' diye söze başlanan görüntülerde hakaretler yer aldı. Bunun üzerine 220 bin kişi YouTube'a şikâyet metni yolladı ve site dün hakaret içeren görüntülerin yer aldığı videoyu kaldırdı.