@ismailsaymaz

Mahkeme 'kendini duvara vurduğuna' inanmadı

Mahkeme 'kendini duvara vurduğuna' inanmadı
Mahkeme 'kendini duvara vurduğuna' inanmadı
İşadamı Sezai Yakar'ı karakolda darp ettikleri için mahkum edilen altı polisin "Karakolda kendini sağa sola vurarak yaraladı" şeklindeki savunması "Polislerin kendilerini cezadan kurtarmaya yönelik olduğu" gerekçesiyle reddedildi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İşadamı Sezai Yakar’ı karakolda darp ettikleri için mahkum edilen altı polisle ilgili gerekçeli karar açıklandı. Mahkeme , Yakar’ın burnu ve kolunu kıran polislerin “Karakolda kendini sağa sola vurarak yaraladı” şeklindeki savunmayı, “Kendilerini cezadan kurtarmaya yönelik olduğu” için reddetti. Bu davada ceza alan Komiser Ergün Işıldar bir başka işkence davasında hâlâ yargılanıyor.

İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından açıklanan gerekçeli kararda verilen ceza, tümüyle polis ifadelerine ve tutanakların dayandı. Kararda, Yakar’ın olay akşamı seyir halindeyken durdurulduğu, alkollü olduğu, yanında bir misafirinin bulunduğu ifade edildi. Yakar’ın “Misafirinin var, işlem yapmayın” dediği, bu teklifi görevlilerin kabul etmediği, bunun üzerine 20 Dolar rüşvet vermek isteyince aralarında tartışma çıktığı kaydedildi. Yakar’ın karakola götürüldüğü, alkol ve rüşvet nedeniyle hakkında işlem yapıldığı sırada saldırgan hareketlerde bulunduğu, bunun üzerine polislerin müdahale ettiği savunuldu.

Bu müdahalenin ‘işkence’ kapsamına girmediğini öne süren mahkeme, polislerin 2559 sayılı Polis Vazife ve Selahiyet Kanunun Ek 6.maddesi gereğince yasal olarak zor kullanma yetkisini kullandıklarını, fakat “kanunun öngördüğü yasal ölçünün dışına çıktıklarını” kaydetti. Bu şekilde Yakar’ın “hafif nitelikte olmayacak şekilde ve kırıkların yaşam fonksiyonlarına orta derece olacak şekilde yaralandığı” vurgulandı. Sanıkların “Kendisini yere attı” şeklindeki savunması da mahkemece “kendilerini cezadan kurtarmaya yönelik olduğu” için reddedildi.

Böylelikle mahkeme, sanıklardan Komiser Ergün Işıldar, İbrahim Maraş, Ersin Özdemir, Eryıl Kontbilek, Ali Akın ve Özgün Hüseyinoğlu hakkında ‘kasten yaralama’ suçundan 11 ay 20 gün hapis cezası verdi. Hükmün açıklanmasını erteleyen mahkeme, altı polis için beş yıl denetimli serbestlik uygulaması getirdi.

NE OLMUŞTU?
Yakar, 8 Haziran 2007 gecesi Taksim’de trafik kontrolünde durduruldu. İddiasına göre, polislerden biri “Doğubeyazıtlısın, kaçakçılıktan gelirlerin vardır, bize jest yap” dedi. Kabul etmeyince gözaltına alınıp Taksim Polis Merkezi’ne götürüldü. İlk muayenede ‘darp yok’ denildi. Yakar, sonrasıyla ilgili özetle şunları anlattı: “Geri getirildiğimde Grup Amiri Ergün Işıldar, ‘Bu mu ukalalık yapan kişi?’ diyerek, yumruk attı. Nezaretin yakınındaki odaya çektiler. Yere yatırdılar. Işıldar botuyla sağ elimi ezdi. Boynuma doğru bastı. Kendimi kaybettim. Üstüme su döktüler. ‘Rüşvet verdiğim’ yazılı bir kâğıdı imzalamam istendi. İmzalamadım. Tekrar dövdüler.”

Taksim İlk Yardım Hastanesi’nde Yakar’ın ‘alt dudağında kesi, yüzünde, vücudunda yara ve şişlik’ olduğu belirlendi. Acıbadem Hastanesi’ndeki muayenede ise ‘Burunda yumuşak doku travması ve distal uç kırığı’ saptandı, 21 gün iş göremez raporu verildi. Yakar, avukatı Efkan Bolaç aracılığıyla şikayette bulundu. Bunun üzerine 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 7 polis hakkında, ‘işkence sonucu vücutta kemik kırılmasına neden olmak’tan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Sanık polisler Yakar’ın alkollü olduğunu, rüşvet vermeye kalkıştığını ve hastaneye kaydı yapılırken ‘Kürdistanlı’ olduğunu söylediğini ve karakolda kendini sağa sola vurarak yaraladığını öne sürdü. Davanın bir önceki günkü duruşmasında Savcı Ali Kaya da Yakar’ın nezarette duvarları yumruklayıp kendisini yaraladığını’ savunarak, polislere beraat istedi. Mahkeme ise savcının görüşünün aksine sanıkları mahkum etti.

Bu davada ceza alan Taksim Polis Merkezi Amiri Ergün Işıldar 10 Ağustos 2007’de Batmanlı Mehmet Nezir Çirik’in dalağı patlayacak şekilde dövülmesi olayında da sanıklar arasında yer alıyor. Çirik, amir Ergün Işıldar’ı emir veren olarak teşhis etmişti. İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Savcı Osman Çakır, esas hakkındaki ilk mütalaasında, Işıldar’ın da aralarında olduğu yedi sanık için ‘kasten yaralama’ iddiasıyla sekiz yıldan az olmamak kaydıyla 10 yıla kadar hapis cezası istedi. Dava hâlâ devam ediyor.