Mahkeme, Kürtçe bilirkişi arıyor

Eski DEP milletvekilleri Leyla Zana, Orhan Doğan, Selim Sadak ve Hatip Dicle'nin yeniden yargılandıkları davaya, dün, 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.

ANKARA - Eski DEP milletvekilleri Leyla Zana, Orhan Doğan, Selim Sadak ve Hatip Dicle'nin yeniden yargılandıkları davaya, dün, 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. DEP'lilerin katılmadığı duruşmada, avukatları Yusuf Alataş ve Nuri Özmen hazır bulundu.
Mahkeme başkanı M. Orhan Karadeniz, geçen duruşmada kamu tanığı olarak dinlenilmesine karar verilen Sedat Edip Bucak ile Halit Arslan'ın adreslerinin tespiti için yazılan müzekkereye cevap verilmediğini açıkladı. Duruşma savcısı Dilaver Kahveci de, avukatların, hükümlülerin her biri için ayrı ayrı suç isnadı yapılması ve suçlamaların hangi kanıtlara dayandığına açıklık getirilmesi ve hukuka aykırı olduğu öne sürülen kanıtların dosyadan çıkarılması istemlerinin reddedilmesini istedi.
Mahkeme, duruşmayı, iki ayrı karar alarak 1 Temmuz 2005 tarihine bıraktı. Mahkeme, halen çete davası sanığı olarak da yargılaması süren Sedat Bucak'ın adresinin tespitine yönelik yazışmaları sürdürecek. Bucak'ın ilk ifadesi, DEP'lilerin ceza almasında rol oynamıştı.
Mahkemenin diğer ilginç kararı ise Kürtçe bilen bilirkişi araması oldu. Mahkeme, ilk yargılamada Zana ve arkadaşlarının mahkûmiyetlerinde esas alınan tanık ifadelerinin yer aldığı bant çözümleri için TRT'den en az beş kişilik heyete bilirkişi incelemesi yaptırılmasını, ayrıca Kürtçe olan bölümler için de Kürtçe bilen beş kişilik isim listesinin istenmesini kararlaştırdı.


    http://www.radikal.com.tr/7469617469610

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.