@ismailsaymaz

Mahkeme, sanığı devlete ihbar etti: Memurun 'terörist'

Mahkeme, sanığı devlete ihbar etti: Memurun 'terörist'
Mahkeme, sanığı devlete ihbar etti: Memurun 'terörist'
Yasadışı DHKP/C adına faaliyet gösterdikleri iddiasıyla tutuklanan, 15'i öğretmen ve çoğunluğu memurlardan oluşan davada iddianamenin bir örneğinin, sanıkların çalıştığı kamu kurumlarına gönderildiği ortaya çıktı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Mahkeme bu kararı “bilgi için” diye açıklarken, sanık avukatı Evrim Deniz Karatana ise suçluluğu kanıtlanmamış insanlara daha yargılama başlamadan ‘terörist’ gibi bakıldığını ve hukuka aykırı şekilde mahkemece ihbar edildiğini belirtiyor.
Çoğu memurlardan oluşan 56 sanıklı davanın iddianamesi İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Sanıkların KESK içerisindeki Devrimci Memur Hareketi ve Kamu Emekçileri Cephesi ile Devrimci İşçi Haraketi’ne üye oldukları, bu yapıların DHKP/C’ye bağlı bulunduğu savunulan iddianamede; sanıklara “örgüt üyeliği ve örgüt propagandası” suçlaması yöneltiliyor. İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi 9 Ekim’de aldığı ara kararlar kapsamında, iddianamenin bir örneğinin CD’ye konarak, “bilgi için” sanıkların çalıştığı kurumlara gönderilmesini hükme bağladı. Bu doğrultuda Avcılar, Küçükçekmece, Bakırköy, Şişli, Kadıköy ve Beykoz belediyelerine, İstanbul ve Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, Marmara Üniversitesi Hastanesi’ne, Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü’ne, İstanbul ve Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü’ne, İSKİ’ye, İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı’na, Bağcılar Kaymakamlığı’na, İstanbul Defterdarlığı’na, Göztepe Semiha Şakir Huzurevi Müdürlüğü’ne, İstanbul PTT Baş Müdürlüğü’ne, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’ne ve İş -Kur’a CD gönderildi.
Sanıklardan Özden Doğruok Bilgiç’in avukatı Evrim Deniz Karatana, bu karara itiraz etti. Karatana, itiraz dilekçesinde, ihbar niteliğindeki bu işlemin hukuk aykırı olduğunu ve derhal kaldırılması gerektiğini savundu. Sanıkların masum olduklarını ve haklarındaki yargılama başlamadığı halde ‘terörist’ gibi yansıtılmak istendiklerini kaydeden Karatana, “Henüz yargılamaları başlamamış, sorguları tamamlanmamış, haklarında delil toplanmamış olan sanıkların, polis fezlekesinden bozma iddianameyle ‘örgüt üyesi’ olduğu kabullenilmiş olup sanıklar çalıştıkları kurumlara ihbar edilmiştir. Bu, art niyetli bir tutum olup sanıklara yargılamanın başında ‘terörist’ gözüyle bakıldığının göstergesidir” dedi.