Mahkeme, Sinan Aygün'ün 2,5 milyon Euro'suna el koydu

Mahkeme, Sinan Aygün'ün 2,5 milyon Euro'suna el koydu
Mahkeme, Sinan Aygün'ün 2,5 milyon Euro'suna el koydu
Ergenekon davasında 13 yıl 6 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün'ün evinde bulunan 2,5 milyon Euro'ya "terör örgütünün faaliyetlerinin finansmanı için bulundurulduğu" gerekçesiyle el konuldu.

İSTANBULErgenekon davasında CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün, 1 Haziran 2005 tarihinden önce yürürlükte olan 765 sayılı TCK'nın 147. maddesinde yazılı Türkiye Cumhuriyeti İcra vekilleri heyetini cebren iskat veya vazife görmekten cebren men etmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Aygün’ün eyleminin ‘eksik teşebbüs’ aşamasında kaldığını belirten mahkeme heyeti, suçun işleniş biçimi suçun konusunun önem ve değeri, meydana gelecek zarar veya tehlikenin ağırlığını dikkate alarak 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme ayrıca Aygün'e kişisel verilerin kaydedilmesi suçundan 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, Aygün'ün evinde bulunan 2 milyon 500 bin Euro’nun “Ergenekon silahlı terör örgütünün bir kısım eylem ve faaliyetlerinin finansmanı için bulundurulduğu” gerekçesiyle bu paraya da el konulmasına karar verdi.


SERPİL KIRKESER – CEM TURSUN / DHA


Ergenekon'da kim neden ceza aldı?


Veli Küçük 40, Kerinçsiz 36, Tolon 30 yıl yatacak


Ergenekon'da ceza yağmuru