Mahkeme 'taş atan çocuğu' 'örgüt kâbusu'ndan kurtardı

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, gösterilerde polise taş atan çocuklara ilişkin açılan davada sürpriz bir karar verdi. Mahkeme 'slogan atmayı' örgüt üyeliği suçlaması kapsamında değerlendirmeyerek iki çocuğun beraatine karar verirken, bir çocuğa 'örgüt propagandası yapmak'tan 10 ay hapis cezası verdi

 

MESUT HASAN BENLİ
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 20 Ekim 2008 günü Diyarbakır’a yaptığı ziyaret tepkiyle karşılanmış ve çeşitli protesto gösterileri yapılmıştı. Yapılan gösterilerde çok sayıda çocuk tutuklanmış ve haklarında davalar açılmıştı. 16 yaşındaki K.B , 15 yaşındaki Ş.Ö ile 17 yaşındaki C.B bu gösterilerde gözaltına alınmıştı. Cumhuriyet Savcısı hazırladığı iddianamede K.B’nin olaylar sırasında “Biji Serok Apo, Kürdistan Faşizme Mezar olacak, PKK halktır halk burada” sloganlarını attığı belirtmişti.
Savcı, Ş.Ö’nün de aynı sloganı attığı belirtirken, tutuklu yargılanan C.B’nin aynı sloganı attığı ve yakalandığı sırada yapılan üst aramasında güvenlik güçlerinin olaylara müdahalede kullandığı gazın etkilerini zararsız hale getirmek için kullanılan bir adet limon ile yüzünü gizlemek için kullandığı bir adet gri renkli tişörtün ele geçirildiğini belirtmişti.
19 Şubat 2009 günü yapılan karar duruşmasına sanık çocuklarla birlikte avukatları katıldı. Cumhuriyet savcısı esasa ilişkin mütealasında K.B ve Ş.Ö’nin ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan cezalandırılmasını isterken, C.B’nin ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla cezalandırmasını istedi. C.B’nin avukatı Servet Özen, yaptığı savunmada müvekkilinin suça konu eyleme örgütün çağrısı ve daveti üzerinden katıldığına dair herhangi bir delil olmadığını belirtti.

‘Örgüt yok’ dedi
Mahkeme, yeterli kanıt olmadığı gerekçesiyle K.B ve Ş.Ö’nin beraatlerine karar verirken, C.B’yi örgüt propagandası yapmak suçundan 10 ay hapisle cezalandırdı. Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi Yürütme Kurulu üyesi Canan Atabay, “Bu tür davalarda şimdiye kadar alınmış çok önemli kararlardan birisi. Bu kararla mahkeme çocukları örgüt içerisinde fiili olarak yer alan örgüt elemanlarından ayırdı” diye konuştu.