Mahkeme TDK'ya sordu: 'Ucube' hakaret mi?

Mahkeme TDK'ya sordu: 'Ucube' hakaret mi?
Mahkeme TDK'ya sordu: 'Ucube' hakaret mi?
Heykeltraş Mehmet Aksoy'un Kars'ta yıktırılan 'İnsanlık Anıtı' heykeli için "Ucube" dediği gerekçesiyle Başbakan Recep Tayip Erdoğan hakkında açtığı 100 bin TL'lik tazminat davasında mahkeme, 'ucube'nin anlamının Türk Dil Kurumu'na sorulmasına karar verdi.

Hürriyet'ten Ayşegül Usta'nın haberine göre İstanbul 3’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşmaya heykeltıraş Mehmet Aksoy’un avukatları Aslı Kazan ve Serdar Laçin ile Başbakan Erdoğan ’ın avukatı Seçil Özkazanç katıldı.
Avukat Özkazanç, mahkemeye sunduğu iki sayfalık dilekçede dava konusu ‘ucube’ kelimesinin hakaret olup olmadığı ya da kişilik haklarının ihlal edilip edilmediği noktasında kimsenin mahkemeden daha ehil veya yetkili olamadığını belirterek bu konuya ilişkin tanık dinletilmesine dair alınan ara karardan vazgeçilmesini istedi. Aksoy’un avukatları Asli Kazan ve Serdar Laçin ise Başbakan Erdoğan’ın avukatının talebinin reddedilmesini istedi.
Mahkeme, TDK Başkanlığı’na yazı yazılarak Başbakan Erdoğan tarafından sarf edilen ‘ucube’ kelimesinin geniş olarak ve bir heykele karşı da sarf edilmesi halinde tenkit mi yoksa yerme amacıyla mı söylendiği ve hangi anlamları taşıdığının sorulmasına karar verdi. Başbakan Erdoğan’ın avukatı Özkazanç’ın tanık dinletilmesine ilişkin ara karardan vazgeçilmesine ilişkin talebi reddederek duruşmayı erteledi.

Mahkeme ‘ucube’yi TDK’ya soracak


  http://www.radikal.com.tr/115027511502755

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ancak - pispor

  sadece ucube demedi böyle sanatında içine tüküreyim dedi bu bir hakarettir bunu TDK ya sormaya ne gerek var o zaman Bozacının şahidi şıracı olur misli

  anlamı - drengin2000

  Acayip, çok şaşılacak derecede çirkin olan şeye "ucube" tabiri kullanılmaktadır (kaynak: İnternet). Çirkinlik te kişiden kişiye değişebildiğine göre neyin güzel neyin çirkin olduğuna karar vermek zordur. Ancak iddia edilebilir.

  ... - isakent

  ucube biraz ağır kaçmış zevksizlik abidesi desek daha doğru olur

  ve - kullaniciadlikisi

  bir kelime başbakanın emriyle anlam değiştirebiliyor bu ülkede. TDK ya neyi soracaksınız?

  tdk mı? - aharasa

  yok canım niye zahmet ettiniz? direkt o lafı söyleyen sorsaydınız. hepimiz biliyoruz o lafın hakaret olduğunu. gidip başbakanın memuruna sormakla bir farkı yok ki direkt başbakana sormanın. başbakanı aklayacaksınız da işte aranızda topu çeviriyorsunuz. maksat halkı kandırmak.