Mahkeme: Tüfeğine sahip çık!..

Tüfekle ateş edip bir çocuğun gözünün kör olmasına neden olan 17 yaşındaki genç ve annesinin yanı sıra, tüfeğin sahibi de tazminat ödemeye mahkûm edildi.

AKSARAY - Tüfekle ateş edip bir çocuğun gözünün kör olmasına neden olan 17 yaşındaki genç ve annesinin yanı sıra, tüfeğin sahibi de tazminat ödemeye mahkûm edildi. 50 milyar liralık tazminat miktarı, dokuz yıllık faiziyle 300 milyar lirayı buldu.
1995'te Aksaray'ın Kılınçarslan Mahallesi'nde meydana gelen olay şöyle gelişti: Ümmügül Karagöz oğlu Kenan'la komşusu emekli öğretmen Murat Erdoğan'ın evine gitti. Annesi sohbet ederken Kenan, duvarda asılı havalı tüfeği alıp balkona çıktı. Tek saçma atan tüfeği aşağı doğrultarak tetiğine bastı ve 15 yaşındaki Mevlüt Dölek'i sağ gözünden vurdu. Dölek, dört ameliyat geçirdi ama kör oldu.
Mevlüt Dölek'in babası Ali Dölek, Kenan Karagöz ile olay sırasında yaşı küçük olan oğluna sahip çıkmadığı gerekçesiyle annesi Ümmügül Karagöz ve tüfeği evinde uygun bir yerde muhafaza etmediği gerekçesiyle ev sahibi Murat Erdoğan hakkında toplam 50 milyar liralık maddi ve manevi tazminat davası açmıştı.