@ismailsaymaz

Mahkeme 'Zık' dedi kaldı

Mahkeme 'Zık' dedi kaldı
Mahkeme 'Zık' dedi kaldı
Avukat Ceren Kalı evlendikten sonra aldığı eşinin 'Zık' soyadını "işinde yaşadığı sıkıntılar" nedeniyle dava açtı. Kalı, AİHM kararlarını dayanak gösterdiği halde hâkim değişikliğini reddetti
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Avukat Ceren Kalı, Haziran 2012’de Mehmet Ragıp Zık’la evlenip nüfus işlemi gereği soyadına eşininkini ekletti. Fakat bu soyad yanlış anlaşılmalara neden oluyordu. İstanbul 8. Aile Mahkemesi’ne sunduğu dava dilekçesinde, “Evlenme ile aldığım soyadım Zık nedeniyle işlerimde problem yaşıyorum. Bununla birlikte bir kadın olarak kendi soyadımı kullanamama cinsiyetler arası ayrımcılıktır. Evlendikten sonra eşimin soyadını kullanmaya mecbur bırakılmam anlamına geliyor” dedi ve soyadının değiştirilmesini istedi. Delil olarak, AİHM’in Tekeli Davası’nı dayanak gösterdi.

İstanbul 8. Aile Mahkemesi’nde açılan davanın 9 Mayıs’taki duruşmasında dinlenen tanıklardan biri de Ceren Kalı’nın eşi Mehmet Ragıp Zık’tı. Zık, eşine hak vererek, “Eşimin bayan istediği soy ismini kullanabileceğini, benim soy ismimin kullanmak zorunda olmadığını düşünüyorum. Eşim benimle evliyken, kızlık soy ismini kullanmasına izin veriyorum, daha doğrusu böyle bir iznin bile gerekli olmadığını düşünüyorum. Benim soy ismimden kaynaklanan, benim de yaşadığım sıkıntıları eşimin de yaşadığını biliyorum. Avukat olduğu için de ayrıca bir sıkıntı yaşadığını biliyorum” diye konuştu.

Son duruşma, 18 Haziran’da görüldü. Kalı, AİHM’in Tekeli ve Leventoğlu Abdulkadiroğlu kararlarını delil olarak sunarak, soyadının değiştirilmesine karar verilmesini istedi. Mahkeme , “iş yoğunluğu nedeniyle ayrıntıları sonradan gerekçeli kararda belirtileceği üzere” bu talebi reddetti.  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  Mahkeme

  ,

  Aile

  ,

  Kadın

  ,

  Avukat

  ,

  duruşma

  ,

  ,

  AİHM

  ,

  nüfus