@ismailsaymaz

Mahkeme 'Zık' dedi kaldı

Mahkeme 'Zık' dedi kaldı
Mahkeme 'Zık' dedi kaldı
Avukat Ceren Kalı evlendikten sonra aldığı eşinin 'Zık' soyadını "işinde yaşadığı sıkıntılar" nedeniyle dava açtı. Kalı, AİHM kararlarını dayanak gösterdiği halde hâkim değişikliğini reddetti
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Avukat Ceren Kalı, Haziran 2012’de Mehmet Ragıp Zık’la evlenip nüfus işlemi gereği soyadına eşininkini ekletti. Fakat bu soyad yanlış anlaşılmalara neden oluyordu. İstanbul 8. Aile Mahkemesi’ne sunduğu dava dilekçesinde, “Evlenme ile aldığım soyadım Zık nedeniyle işlerimde problem yaşıyorum. Bununla birlikte bir kadın olarak kendi soyadımı kullanamama cinsiyetler arası ayrımcılıktır. Evlendikten sonra eşimin soyadını kullanmaya mecbur bırakılmam anlamına geliyor” dedi ve soyadının değiştirilmesini istedi. Delil olarak, AİHM’in Tekeli Davası’nı dayanak gösterdi.

İstanbul 8. Aile Mahkemesi’nde açılan davanın 9 Mayıs’taki duruşmasında dinlenen tanıklardan biri de Ceren Kalı’nın eşi Mehmet Ragıp Zık’tı. Zık, eşine hak vererek, “Eşimin bayan istediği soy ismini kullanabileceğini, benim soy ismimin kullanmak zorunda olmadığını düşünüyorum. Eşim benimle evliyken, kızlık soy ismini kullanmasına izin veriyorum, daha doğrusu böyle bir iznin bile gerekli olmadığını düşünüyorum. Benim soy ismimden kaynaklanan, benim de yaşadığım sıkıntıları eşimin de yaşadığını biliyorum. Avukat olduğu için de ayrıca bir sıkıntı yaşadığını biliyorum” diye konuştu.

Son duruşma, 18 Haziran’da görüldü. Kalı, AİHM’in Tekeli ve Leventoğlu Abdulkadiroğlu kararlarını delil olarak sunarak, soyadının değiştirilmesine karar verilmesini istedi. Mahkeme , “iş yoğunluğu nedeniyle ayrıntıları sonradan gerekçeli kararda belirtileceği üzere” bu talebi reddetti.  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  Mahkeme

  ,

  Aile

  ,

  Kadın

  ,

  Avukat

  ,

  duruşma

  ,

  ,

  AİHM

  ,

  nüfus

  http://www.radikal.com.tr/113961611396165

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Benim soyadımı taşımayan benimle evlenmesin. - evet_isyan06

  Soyadı Zık olan biriyle evlenmen kanuni mecburiyet mi? Bilmiyor muydun soyadını evlenmeden önce? evlenmeseydin. O adam atıyorum 30 yıldır o sayadıyla sorun yaşamamış da sen mi yaşıyorsun? Eşinin annesi bacısı yıllarca sorun yaşamdan nasıl kullanmış? Ha çok muzdaripsiniz eşin gider değiştirir sonra seninki de değişir.. Evlenip evlenmemek de özgürsün ama evlendiysen soyisim bir olacak bu tüm dünyada böyle aile olmak böyle bir şey. Buradan bile oly bizim hakimin faşistliğine bağlayanlar var bence siz kendiniz faşistsizniz. Hem de öyle kin ve nefrtle dolu faşistlersiniz ki neredeyse tüm dünyada var olan standart bir uygulamayı bizim hakimlerin faşistliğine bağlıyorsunuz:) Hem faşist, hem kin ve düşmanlıkla dolu he de dünyadan bihber cahillersiniz. bazen eleştirmek adına nefretle saçmalıyorsunuz.. O kadr ki dün Taksimde iş makinasının su borusunu patlatmasını bile hükümete bağlayıp " hayaldi gerçek oldu işte AKP hükümeti" diyen uçmuşları da gördük:)

  Baska noktalar. - 9 koyden..

  Hanim efendi Reyhanli saldirisinda bilgileri Redhack'e sizdirdigi iddiasiyla haksiz yere tutuklanan er Utku Kali'nin ablasidir. Bence Radikal soyadindan cok Ceren hanimin ve ailesinin icinde bulundugu bu haksiz ve uzucu durumla ilgilenmeli ve kamuoyunu taze tutmalidir. Acikca alenen cinayet isleyen katil polislerin saliverildigi ulkede, ahmakca bir kulp bulunup haksiz yere hapise atilan gencecik bir insandan bahsediyoruz. Bence cok daha faydali bir haber olurdu.

  Adaleti tekeline gecirenlerin vakitlerini neye harcadiklarini bilmek istiyorsunuz? - globalradikal

  Bir kisiki kendisini bir isimle özdestiremiyorsa, onu zoraki dayatmak icinmi yargi,hak hukuk var,yoksa acil Adalet isteyen binlerce zindanlarda cürümeye mahkum edilmis insanlar ve davalar icinmi? Hani mahkemelerin hic zamani yok idi... davalarin uzun sürmesi zaman eksikligi ile kamufle ediliyor ya, iste burada insan olanin gercekten isyan etmemesi mümkün degil!

  Adaletin hakimi-Hakimin adaleti - mlylmz

  Bu hakimlerin adalet dağıttığı bir ülke burası işte.. Nesini tartışıyorsun, görüşüyorsun kardeşim, insanlar bu soyadını taşımak istemiyorlar, yeterli değil mi_

  saçmasapan - 0991

  İnsanlar resmen başvuru yapıp soyadlarını değiştirmek istemişler.Ne duruşması ne ertelemesi. hepsi saçma. istemediği ismi veya soyadını, hiçkimse taşımak zorunda değildir. bu kadar basit.