Mahkemede 'dublör' kullanan hâkime ceza

Duruşmaya kendisinin yerine kâtibini yollayan hâkime 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Kâtip, o dönem aday memur olduğu ve işi bilmediği için beraat etti


HASAN LEVENTOĞLU 

KONYA - Duruşmaya kendisinin yerine kâtibini çıkartan hakim üç yıl dokuz ay hapis cezasına çarptırıldı. Hukuktaki inanılmaz ‘vekâlet’ uygulaması Konya’nın Bozkır ilçesi adliyesinde, 2007 yılında meydana geldi.
İddiaya göre 30 yaşındaki hâkim S.G. o gün görülen bir veraset davasına katılmadı, S.G.’nin talimatıyla yerine kâtip M.A.C. duruşmaya çıktı ve duruşma zabıtlarını imzaladı. Durumu fark eden davacı, hâkim ve kâtip hakkında suç duyurusunda bulundu.
Hâkim ve kâtip hakkında Seydişehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘resmi evrakta sahtecilik’ suçlaması ile dava açıldı. Tutuksuz yargılanan hâkim S.G’ye mahkeme heyeti önce, TCK’nın 2004/2 maddesine göre üç yıl hapis cezası verdi. Suçun ‘resmi evrak duruşma zaptı’ olması nedeniyle mahkeme cezayı yüzde 50 artırarak dört yıl altı aya çıkarttı. Ardından duruşmalardaki iyi hali göz önüne alınarak, ceza üç yıl dokuz aya indirildi.
Kâtip M.A.C. ’nin ise, aday memur olması ve işi bilmediği gerekçesiyle beraatine karar verildi. Ceza, Yargıtay’da onaylanması halinde kesinleşecek.
Hapse mahkûm edilen hâkim S.G.’nin geçen yıl Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesine tayin olduğu, kâtip M.A.C. ’nin ise halen Bozkır Adliyesi ’nde görev yaptığı belirtildi.
TCK 2004/2 maddesi’nde “Görevi gereği düzenlemeye yetkili olduğu resmi belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren, gerçeğe aykırı olarak belge düzenleyen veya sahte resmi belgeyi kullanan kamu görevlisi üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır” deniliyor.