Mahkemede el bombası tatbikatı

Haber: ŞAHİSMAİL GEZİCİ / Arşivi

ELAZIĞ - Nöbette uyuyan onbaşıya ceza olsun diye pimi çekilmiş bir el bombası veren ve el bombasının patlaması sonucu dört askerin ölümüyle suçlanan teğmen Mehmet Tümer, dün üçüncü kez hâkim karşısına çıktı. Elazığ 8 ’inci Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’ndeki duruşma sırasında, salona getirilen el bombasıyla piminin çekilip, yerine takılması konusunda küçük bir tatbikat gerçekleştirildi.
Salona içi boşaltılmış M26 türü bir el bombası getiren bilirkişi Astsubay Başçavuş Murat Tütüncü, bombanın mandalının nasıl çekileceğini, nasıl fırlatılacağını göstererek anlattı. Müdahil avukat Özgür Murat Büyük, “Pimi tekrar takmak olağan mıdır?” diye sorunca bilirkişi Astsubay Başçavuş murat Tütüncü, “Pimi çekildikten sonra pim takılırsa güvenli hale gelir. Ancak emniyet gerekçeleriyle pimi çekilmiş bombaya pim tekrar takılmaz. Bomba atılır” dedi.
Duruşmanın sabah görülen bölümünün sonunda konuşan sanık avukatı Behiç Şahin ise ilginç tespitlerde bulundu:
“Harp Okulu’ndan bir yıl önce mezun olmuş 56 günlük teğmen. Sorumluluk zincirine baktığınız zaman kabak 56 günlük teğmenin başına patlıyor. Tanık olarak dinlediğimiz askerlerin hallerini gördük. Kaç saat uyuduklarını sorduk. Biz soru sorarken bile gözleri başka yere bakıyordu. Birçoğunun ruh hali bozuk. Bizim başımızda bir bela var. 25 yıldır savaşıyoruz. Ne ile savaştığımızı da bilmiyoruz.”
Sanık Teğmen Mehmet Tümer ise  “Her ne kadar aileler üzülse de benim içimde kan ağlıyor. Emir komutamda olan askerlerin hayatlarını kaybetmelerine çok üzülüyorum. Vicdan azabı çekiyorum. Aileler inanır, inanmaz onların taktiridir ” dedi. Mahkeme heyeti sanık Tümer ’in tutukluluk halinin devamına karar verdi. Heyet, olay yerinde keşfin daha sonra yapılmasına karar verip, duruşmayı 11 Kasım’a erteledi.