Mahkemeden askere: Darbe girişimi oldu mu?

2. Ergenekon davasının görüldüğü 13. Ağır Ceza Mahkemesi, savcının '2002-2009 yılları arasında darbe girişimi olup olmadığı Genelkurmay'dan sorulsun' istemini kabul etti.

Mahkeme ikinci iddianamede geçen Sarıkız, Yakamoz, Ayışığı ve Eldiven kod adlı darbe planlarına ilişkin Genelkurmay'da bilgi ve belge var ise istenmesine karar verdi.

GECE YARISI YASASI

İkinci ''Ergenekon'' davasına katılan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in bu talebi kamuoyunda "Gece Yarısı Yasası" olarak bilinen yasanın kabul edilmesiyle başladı. Yasaya göre askerler de artık siviller gibi CMK 250’nci maddede tek tek sayılan ’darbe planlamak, cunta oluşumu, hükümeti yıkmak için silahlı eylem’ gibi 30’a yakın suçtan ilgili ağır ceza mahkemelerinde yargılanacak.

İKİNCİ ÇİÇEK KARMAŞASI OLABİLİR

TSK, Savcı Pekgüzel'in talebini bu hafta değerlendirecek. Ancak bu süreçte yine yetki tartışması yaşanabilir. Çünkü en son Albay Dursun Çiçek'e ait olduğu öne sürülen fotokopi belge ile ilgili Askeri Savcılık soruşturmaya gerek yok kararı vermişti. Ancak Çiçek Sivil Savcının kararı ile 1 gün süre tutuklanmıştı.İstanbul Nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek’i, ’Delil yetersizliği’ ve ’Kaçma şüphesi bulunmadığı’ için 1’e karşı 2 oyla tahliye etmişti.