Mahkemeden çıkıp silahlarını ateşlediler

Mahkemeden çıkıp silahlarını ateşlediler
Mahkemeden çıkıp silahlarını ateşlediler
Gümüşhane ve Ağrı'da adliye önünde meydana gelen iki olayda mahkemenin verdiği kararı beğenmeyen iki kişi silahlarını ateşlediGümüşhane'de bir süre önce Mahmut ve Mesut Tonyalı'yı işyerinde bacaklarından vuran Yusuf Gedik'in tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılması yönünde karar çıkması üzerine adliye önünde başlayan tartışma silahlı kavgaya dönüştü. Olayda bir kişi öldü, bir kişi de yaralandı.


Olay saat 11.20 sıralarında Gümüşhane Adliyesi önünde yaşandı. 24 Nisan 2009 günü Mahmut Tonyalı (40) ile oğlu Mesut Tonyalı'yı (18) Atatürk Caddesi üzerindeki konfeksiyon işyerinde tabancayla bacaklarından vurduktan sonra yakalanarak tutuklanan Yusuf Gedik (24), saat 10.00 sıralarında hakim karşısına çıktı. Duruşma sonrasında Gedik' in tutuksuz yargılanması yönünde karar çıkmasının ardından adliye önünde bekleyen taraflar arasında tartışma başladı. Yusuf Gedik'in ağabeyi Kısmet Gedik (27) ve arkadaşı Ersin Tosun (40) ile işyerinde uğradığı saldırıda Yusuf Gedik'in kurşunlarına hedef olan Mesut Tonyalı arasındaki tartışma giderek büyüdü. Belindeki ruhsatsız silahı çeken Mesut Tonyalı, Kısmet Gedik ile Ersin Tosun'a kurşun yağdırdı. Ağır yaralanan Kısmet Gedik yere yığılıp kaldı. Ersin Tosun ise omzundan aldığı tek kurşunla yaralandı. Polis olaya müdahale ederek Mesut Tonyalı'yı gözaltına aldı. Yaralı olan Kısmet Gedik ve Ersin Tosun Gümüşhane Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. 9 kurşun yarası aldığı öğrenilen Kısmet Gedik kurtarılamadı.
Bu arada, olay sonrasında polisin gözaltına aldığı Mesut Tonyalı'nın götürülürken, "Hepsinde silah vardı. Bize silah gösteriyorlardı" demesi dikkat çekti.


AĞRI´ DA GENÇ KADIN KENDİSİNİ SAKAT BIRAKAN KİŞİYİ ADLİYE ÇIKIŞI VURDU

KIZ kaçırma meselesi yüzünden iki aile arasında çıkan tartışmada tabanca ile yaralanarak sakat kalan Sevda B., intikamını adliye önünde aldı. Mahkemenin serbest bıraktığı Ferdi Akyurt'a kurşun yağdırarak ağır yaralayan Sevda B., polise teslim oldu.
Olay bugün (Çarşamba) saat 10.00'da Diyadin Adliye binası önünde meydana geldi. Diyadinli Ferdi Akyurt (45), 18 yaşındaki S.Y.'yi evlenmek için zorla kaçırdı. İki aile arasında çıkan kavgada, Ferdi Akyurt, tabancayla 22 Temmuz 2008 günü kaçırılan S.Y.'nin ablası Sevda B.'yi yaylada ayağından yaraladı. Ferdi Akyurt, ilk sorgudan sonra tutuklandı ve Diyadin Ağır Ceza Mahkemesinde zorla kız kaçırmak, adam öldürmeye teşebbüs suçlarından yargılanmaya başlandı. Silahla ayağından yaralanan ve yürümekte güçlük çeken Sevda B. bugün yapılan son duruşmada kendisini sakat bırakan Ferdi Akyurt'un tutuksuz yargılanmak üzere serbes bırakılması üzerine, çıkışı bekledi. Adliye binasından çıkan Ferdi Akyurt'a tabancayla 7 el ateş açan Sevda B., kurşunlardın üçünü isabet ettirdi. Ağır yaralanan Akyurt, önce Diyadin, daha sonra Ağrı Devlet Hastanesine kaldırıldı. Ameliyata alınan Akyurt'un sağlık durumu ciddiyetini koruyor.
Soğukkanlı biçimde polise tabancasıyla birlikte teslim olan Sevda B., "Kardeşimi kuma olarak kaçırdı. Bu evliliğe karşı çıktık ve kızı geri istedik. Hem kızı vermedi, hem de benim hayatımı kararttı. Sabrettim ama sonunda intikamımı aldım" dedi. (dha)