Mahkemeden Gökçek'e twitter mesajı: Sen de yapıyorsun, katlanacaksın

Mahkemeden Gökçek'e twitter mesajı: Sen de yapıyorsun, katlanacaksın
Mahkemeden Gökçek'e twitter mesajı: Sen de yapıyorsun, katlanacaksın
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kendisine Twitter hesabından "Twitter başkanlığı-provokatörlük yapacağına, belediye başkanlığı yap" diyen Mustafa G.'ye, hakaret davası açtı. Mahkeme Gökçek'e "Aynısını sen de fazlasıyla yapıyorsun, katlanacaksın" dedi. Mustafa G. beraat etti.

 RADİKAL- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Twitter kullanıcısı Mustafa G.’nin kendisi hakkında yazdığı “Twitter başkanlığı yaparak, provokatörlük yapacağına, belediye başkanlığı yapsa, yaşanmaz bunlar” şeklindeki tweeti nedeniyle hakaret davası açtı. Taraf gazetesinden Adnan Keskin'in haberine göre 11 Haziran tarihinde Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada savunma yapan Mustafa G., Melih Gökçek hakkında yazdıklarında hakaret kastı olmadığını ve Gökçek’in Twitter hesabından birçok kişiye yazdığı mesajlarda “provokatör” dediğini söyledi.

BERAAT ETTİ 

Bu savunması üzerine mahkeme Mustafa G.’nin eleştirisini ifade özgürlüğü kapsamında görerek beraatine hükmetti. Mahkeme kararında "Ülkemizde siyasi söylemler incelendiğinde daha ağır biçimde ithamların yapıldığı bilindiğinden suça konu söylemin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında ağır eleştiri niteliğinde kaldığı görülüyor" denildi.

SEN DE YAPIYORSUN KATLANACAKSIN
Mahkeme kararının gerekçesinde şunlara vurgu yaptı: “Demokratik hayat içinde siyasi kişiliğe sahip ve nüfusu birkaç milyonu bulan bir şehrin belediye başkanlığını yapan kişinin kendisine yapılan ve içeriği itibariyle hakaret niteliği taşımayıp daha çok ağır eleştiri niteliğinde kabul edilebilecek bu tür mesajların benzerlerinin şikayetçi tarafından da twitter üzerinden başka kişilere gönderildiği anlaşılmıştır.”