Mahkemeden KESK'e baskın kararı: Arama AİHM ve AİHS'ye uygundur

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA -  İzmir Nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesi, önceki gün KESK üyelerinin ev, işyerleri ile KESK Genel Merkezi’nin aramasına ilişkin verdiği kararın, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne  (AİHS) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) icraatlarına uygun olduğunu savundu. 
İzmir İl Jandarma Komutanlığı’nın PKK’ya yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında aralarında Kamu Emekçi Sendika Konfederasyonu (KESK) üyelerinin de  bulunduğu 35 kişi gözaltına alındı. Beş ilde 35 kişinin ev ve işyerleri arandı. Arama kararını veren İzmir Nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesi, aramanın demokrasi için gerekli olduğunu belirtti:
“Kişilerin özgürlüğü Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 8/2 maddesinde işaret ettiği gibi haklı bir nedenle kısıtlanabilir. Talepte belirtiline olayların kamu emniyeti, dirlik ve düzenin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi ve başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması ile ilgili olduğu açıkça bellidir. Arama kararı ve konut özgürlüğüne saygı hakkı karşılaştırıldığında sınırlamanın demokratik toplum için gerekli olduğu bu anlamı ile amaç-araç ilişkisinin ölçülü olduğu AİHM’de belirtilen geçerli amaçlardan olan ulusal güvenliğe yönelik olduğu kısıtlamanın ayrımcılığı getirmediği mahkememizce değerlendirilmiştir.”
 Genel merkezdeki arama sırasında suç delili olarak, KESK’in sendikacılık faaliyetlerinde kullandığı çok sayıda yazışmanın yanı sıra, bazı afişlere de el konuldu. 
KESK Genel Başkanı Sami Evren operasyona, “Arama adı altında resmi kurumlarla yapılan yazışmaların, takvim, dergi ve dosyaların alt üst edilmesi, gelişi güzel el konulması cunta dönemi uygulamalarını aratmamaktadır” dedi. 

Altı kişi serbest
Bu arada önceki gün gözaltına alınan 35 kişiden, ifadesi alınan beş öğretmen ile bir sağlık memuru serbest bırakıldı. 29 kişinin sorgusunun ise sürdüğü bildirildi.