Mahkemeden Polat'a vize Memati'ye red

Mahkemeden Polat'a vize Memati'ye red
Mahkemeden Polat'a vize Memati'ye red
Kurtlar Vadisi fanatiği babanın ikiz çocuklarının ismini Polat ve Memati olarak değiştirilmesi için açtığı davada karar çıktı. Mahkeme Polat'a olur verdi, Memati'yi reddetti


İSTANBUL - Kurtlar Vadisi dizisine hayranlıklarından ötürü 2 yaşındaki Anıl ve Arda" adlı ikiz çocuklarının adlarını Polat ve Memati" olarak değiştirmek isteyen ailenin talebi mahkeme tarafından kısmen kabul edildi. Mahkeme Polat’a olur verdi ama Arapça ölüm ya da ölümcül manasına gelen Memati’yi reddetti.


TARAFLAR GÖRÜŞLERİNİ AÇIKLADI


Hukuk mahkemesinde ailenin, Nüfus Müdürlüğü aleyhine açtığı davada tarafların son sözleri soruldu. Ailenin avukatı isim değiştirmeyle ilgili talebini yineledi. Davalı Nüfus Müdürlüğü avukatı ise aileninin talebinin kısmen kabulüne karşı diyeceklerinin olmadığını söyledi ancak "Memati" ismine karşı çıktı.


-MEMATİ TÜRKÇE DEĞİL-


İsim değiştirme talebiyle ilgili görüşü sorulan savcı Ersoy Yüce ise konuya yaklaşımını ve "ret kararı" isteminin gerekçesini şu cümlelerle açıkladı: "Memati ismi Türk Dil Kurumu’nun da belirttiği gibi Türkçe değildir. Bir kişinin ismini ömrü boyunca bir kere değiştirebileceği ilgili yasalarla hükme bağlanmıştır. Aile 2 yaşındaki çocuklarının isim değişikliği için velayeten davacı olmuşlardır. İstedikleri isimler özel televizyonlarda gösterilen kurtlar vadisi dizisinin mafya karakterlerine aittir.


-MEMATİ YA VATAN HAİNİ OLURSA-

"Memati" ve "Polat" adlı dizi karakterlerinin kaderi senaryoyu yazanların elindedir. Bu isimdeki karakterler yine senaryo gereği ileriki bölümlerde "kötü" ya da "vatan haini" gibi toplumsal kabul görmeyen kişilere dönüşecek olursa, çocuklar reşit olduğunda yasa gereği isteseler de bu isimleri değiştiremeyecek ve taşımak zorunda kalacaklardır.


-ÖMÜR BOYUNCA BİR KEZ İSİM DEĞİŞTİRİLEBİLİR-


Talep çocukların 18 yaşından sonra isimlerini değiştirebilme özgürlüklerinin de elinden alınması anlamına gelmektedir. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Türkiye'nin de taraf olduğu sözleşmeler göz önüne alındığında, telafisi mümkün olmayan zarar doğuracağından, isim değişikliği isteminin tümüyle reddine karar verilmesi mütalaa olunur"


MAHKEME KARARINI AÇIKLADI


Davalı ve davacı tarafların görüş ve taleplerini değerlendiren mahkeme savcının mütalaasını da dinledikten sonra kararını açıkladı. Mahkeme, "Polat" adına "olur" dedi. Ancak mahkeme çocuklardan birinin adının "Memati" olması talebini reddetti. Mahkemenin kararının kesinlik kazanması halinde, bundan sonra açılacak isim değişikliği davaları talepler de bu son karara göre şekillenecek. (dha)