Mahkemeden savcıya: Eleştiriyi göze al

Mahkemeden savcıya: Eleştiriyi göze al
Mahkemeden savcıya: Eleştiriyi göze al

Eski Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner’i tutuklatan eski Erzurum Özel Yetkili Savcısı Savcı Osman Şanal’ın, bu konuyu kitaplaştırmış Radikal muhabiri İsmail Saymaz hakkında açtığı tazminat davası üç yıl sonra esastan reddedildi.
Osman Şanal tarafından hakaret iddiasıyla Ankara 11. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde açılan davada bilirkişi Prof. Dr. Ahmet Kılıçoğlu, kitabı ve dava dosyasını inceledikten sonra 28 Ocak 2013’te hazırladığı raporunda şöyle dedi: “Kişilik hakkının ‘yapılan bir açıklamanın yorumu yoluyla’ ya da ‘açıklamanın ima yoluyla’ ihlal edildiğinden söz etmek mümkün değildir. Yorum yoluyla haksız fiil ya da suç teşkil eden eylemden söz etmek hukuk güvenliği ile bağdaşmaz.”
Kılıçoğlu, kitapta Şanal’ın adından sıkça söz edilmesine ilişkin olarak, Cihaner’in tutuklandığı operasyonun “ Türkiye tarihinde bir ilk” olduğunu kaydederek şöyle devam etti: “Böyle bir olayın basın yoluyla ele alınması ve gerektiğinde sert şekilde eleştirilmesi mümkündür. Böyle bir operasyonu düzenleyen davacının bu tür yayınları ve eleştirileri hoşgörü ile karşılaması gerekir. Toplumsal yaşamda aktif rol alanlar, sıradışı eylem ve işlem yapanlar basının haklarında açıklamada bulunmasını göze almak zorundadırlar.”
Bu rapor sonrası dava reddedildi.