Mahkemeden şok karar: Cumhurbaşkanı Gül yargılanmalı

Sincan Ağır Ceza Mahkemesi, "Kayıp Trilyon Davası"nda yargılanan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ilgili kararını açıkladıMahkeme, Cumhurbaşkanı Gül’ün evrakta sahtecilikten yargılanması gerektiğine hükmetti. Bu arada, Mahkeme kararı, Gül’ün yargılanıp yargılanmayacağı konusunda yeni bir hukuki tartışma başlattı. 

Sincan Birinci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz tarafından kaleme alınan kararda şöyle denildi:
"Türkiye Cumhuriyeti anayasası ve yasalarında herkesin yargılanmasının kural olduğu, dokunulmazlığın ise bir istisna olup bu kişiler yasalarda tek tek belirlenmiş ve bunların dışında hiç kimseye yargılanmama zırhı tanınmamıştır. Şüpheli Abdullah Gül ve arkadaşları hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma yapmış şüpheli Abdullah Gül’ün Fazilet Partisi Kayseri Milletvekili olması sebebiyle dosyası fezleke ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulmak üzere Adalet Bakanlığına gönderilmiştir."
Sincan Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararında Cumhurbaşkanı Gül’den 6 yerde “şüpheli” olarak söz ediliyor.


TOPTAN: ANAYASA’YA AYKIRI

Meclis Başkanı Köksal Toptan, Sincan Ağır Ceza Mahkemesi’nin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kayıp trilyon davasıyla ilgili verdiği kararı değerlendirdi.
Toptan, kararla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Anayasaya göre Cumhurbaşkanı’nın görev süresi içinde yargılanamayacağını belirtti. Toptan “Sadece vatana ihanet suçundan yargılanabilir. Ben dosyayı görmedim, içeriğini bilmiyorum. Dosyaya bakmak lazım. Cumhurbaşkanının görev süresi sona erdiğinde yargılanıp yargılanmayacağı yine dosyadaki içeriğe bağlı” dedi.