Mahkemeden tarihi 'sosyal devlet' kararı

Kardeşinin sağlık karnesiyle doğum yapan kadına mahkeme ceza vermedi. Gerekçe: Devlet görevini yerine getiremedi

 

Zafer TOKUŞ
SAKARYA - Karasu ilçesinde 9 ay önce, kızkardeşine ait sağlık karnesiyle doğum yaptığı için, kardeşi ve eniştesiyle birlikte haklarında ‘İştirak halinde kamu kurum ve kuruluşlarını zarar uğratmak ve dolandırıcılık’ iddiasıyla dava açılan Saynur Kandemir'e mahkeme ceza vermedi. Sakarya Birinci Ağır Ceza Mahkemesi kararında, “Devletin görevini yerine getirmemesi ve yaşama hakkını koruyacak kadar sağlık güvencesi sağlamadığı için suç işlenmiştir” denildi. Mahkemenin bu kararına Cumhuriyet Savcısı Yargıtay nezdinde itirazda bulundu.
Sakarya Birinci Ağır Ceza Mahkemesi’nin emsal teşkil edecek kararına konu olan olay 4 Şubat 2009 tarihinde meydana geldi. 33 yaşındaki Saynur Kandemir, Karasu Devlet Hastanesi’ne doğum yapmak için başvurdu. Sosyal güvencesi olmayan Saynur Kandemir, hastane masraflarını karşılamak için kızkardeşi Aysel Dervişoğlu'nun sağlık karnesini alarak doğumu kardeşi yapmış gibi gösterdi. Bir süre sonra gerçek ortaya çıkınca Saynur Kandemir hakkında Sosyal Sigortalar Kurumu'nu yaklaşık 400 lira zarara uğratarak dolandırıcılık yaptığı iddiasıyla Sakarya Birinci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.‘BAŞKA ÇAREM YOKTU’Soruşturma kapsamında ifade veren Saynur Kandemir, eşi ile arasının bozuk olduğunu ve kendisine bakmadığını ileri sürerek, başka çaresi olmadığı için bu yolu seçtiğini söyledi. Kandemir, kızkardeşinin sağlık karnesini de onların haberi olmadan kullandığını iddia etti.
Kızkardeş Aysel Dervişoğlu ve eşi Ali Dervişoğlu da, sağlık karnesinin kendilerinden habersiz alındığını belirtirken, Saynur Kandemir'in hiçbir geliri olmadığı için ve zor durumda olduğu için bunu yapmış olabileceğini söyledi.
Sakarya Birinci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 yıla varan hapis cezası istemi ile yargılanan Saynur Kandemir, kızkardeşi ve eniştesi için hakim emsal niteliğinde bir karar verdi. Mahkeme genç kadının ‘Hiç bir geliri ve sosyal güvencesi olmadığı için suçu işlemek zorunda kaldığı’ tespitinde bulundu.‘DEVLET GÖREVİNİ YERİNE GETİRMEDİ’Sosyal devlet olan Türkiye Cumhuriyeti'nin bu görevini yerine getirmediği için kadının bu suçu işlemek zorunda kaldığı belirtilen ararda özetle şöyle denildi:
“Mahkememizin yaptığı tespitte, sanık Saynur Kandemir'in herhangi bir işte çalışmadığı ve gelirinin olmadığı anlaşılmaktadır. Kocasının ilgilenmediği ve ekonomik olarak da destek almadığı anlaşılmaktadır. İçinde bulunduğu bu olumsuz koşullar içerisinde olan Saynur Kandemir gerek kendi sağlığı, gerekse doğacak çocuğunun sağlığı ve yaşama hakkını düşünerek ve içinde bulunduğu çaresizlik içerisinde ablasının sağlık karnesini kullanmıştır.
Tüm bu durumlar karşısında sanık Saynur Kandemir, Sosyal bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti devletinin kendisine asgari yaşama şartlarını sağlayacak bir gelir temin edememesi ve en azından yaşama hakkını koruyacak kadar sağlık güvencesi sağlamaması karşısında zorunlu olarak sözkonusu suçu işlemiştir. Devletin anayasa ile üzerine yüklenen görevleri yerine getirmemesi ve sanığın da suç bu nedenle işlemek zorunda kalması karşısında, sanığın işlediği eylemin haksızlık içeriğinin azlığı dikkate alınarak sanığa ceza verilmesine yer olmadığı karar vermek gerekmektedir.” (dha)