Mahkemeden töre cinayetini teşvik edecek karar

Mahkemeden töre cinayetini teşvik edecek karar
Mahkemeden töre cinayetini teşvik edecek karar

Nurcan Kaçan, namus uğruna kayınbiraderi tarafından 9 kurşunla ağır yaralandı.

Gizli ilişki yaşayan gençlerin ölüm emrini vermekle suçlanan iki kişi cinayete yardımdan 7.5 yıl ceza aldı. Mahkemenin gerekçesi: Yöre itibariyle aile tepki vermese toplumdan dışlanacaktıÖZGÜR CEBE

DİYARBAKIR - Kozan Köyü’nde gizli ilişki yaşayan Nurcan Kaçan ile Ferit Demir (yanda) hakkında, aile meclisi kararıyla ölüm emrini verdikleri ve kararı da ailenin yaşı küçük olan bireyine uygulattıkları gerekçesiyle önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan, ardından cezaları 7.5'ar yıl hapse indirilen 2 kişiyle ilgili mahkeme gerekçeli kararını açıkladı.  Kararda "Yöre itibariyle aile tepki vermese toplumdan dışlanacaktı" denildi.

Gerekçeli kararda, yengesini başkasıyla ilişkiye girdiği için öldürmeye kalkışan 14 yaşındaki Abdullatif Tarlak'ın, eylemi 2 sanığın ‘azmettirmesiyle’ değil ‘yardımıyla’ gerçekleştirdiği, bu nedenle sanıkların ‘Cinayete yardım’ suçundan cezalandırıldığı belirtildi.
Diyarbakır 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin Mehmet Tarlak ve Rütbedin Temel ile ilgili gerekçeli kararında, Nurcan Kaçan’ın, nikahsız eşi Halit Tarlak’ın askere gitmesi üzerine Ferit Demir ile ilişki yaşadığı, geceleri gizlice görüşerek cinsel ilişkiye girdikleri, köylülerin olayı duyması üzerine dedikoduların yayıldığı, Kaçan ve Demir ailesinin durumu öğrenmeleri üzerine aile meclislerinin toplanarak, yöresel adet ve töre gereği, ‘Köyde insan içine çıkacak yüzümüz yok, bu namusu beraber temizleyeceğiz’ diyerek Nurcan Kaçan ve Ferit Demir hakkında ölüm kararı aldıkları belirtildi. Kayınbirader Mehmet Tarlak’ın, yöresel adet gereği gelinleri Nurcan Kaçan’ın öldürülmesi için ailenin en küçük ferdi olan kardeşi Abdullatif Tarlak’ı görevlendirdiği bildirildi.


ERKEK DE, ÖZ KARDEŞİ TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ

 


Gerekçeli kararda Abdullatif Tarlak’ın, ağabeyi Mehmet’in verdiği tabancayla yengesine 9 el ateş ettiği, evde bulunan Tarlak’ın dayısı sanık Rütbedin Temel’in de yere düşen Nurcan Kaçan’ın nabzını kontrol edip, ‘Daha ölmemiş kafasına sıkın’ dediği, dayısından aldığı bu talimat üzerine Tarlak’ın 4 el daha ateş edip yengesini göğüs ve sırtının 7 yerinden yaraladığı, ameliyata alınan genç kadının hayati tehlikeyi atlattığı, Kaçan ile yasak ilişki yaşayan Ferit Demir’in de, yöredeki inanışların bir sonucu olarak aileler arasında kan davası başlamaması için, öz kardeşi 15 yaşındaki Remzi Demir tarafından vurularak öldürüldüğü kaydedildi.


TEHDİTLE TECAVÜZ ETMİŞ

 

 

Nurcan Kaçan’ın olay sonrası jandarma tarafından yaralıyken sıcağı sıcağına alınan ifadesine de yer verilen gerekçeli kararda, eşinin askerde olması nedeniyle Ferit Demir’in gece evin penceresinin önüne gelerek, ‘Ya beni içeri alırsın, ya da ‘benimle birlikte oldu’ diye sana iftira atarım’ dediği, pencereyi açınca içeri giren Ferit Demir’in kendisine tecavüz ettiği, durumu kayınvalidesi Mekiye Tarlak’a anlatarak, “Ferit benim ırzıma geçti, sürekli beni ilişkiye zorluyor” dediği, kayınbiraderi Mehmet Tarlak’ın yaşı küçük olan diğer kayınbiraderi Abdullatif Tarlak’a silah verip kendisini öldürmesini istediği, vurulması üzerine kayınbiraderinin dayısı Rütbedin Temel’in nabzını kontrol edip, ‘Daha ölmemiş, kafasına sıkın’ dediğini anlattığı kaydedildi.


MAHKEMEDEKİ İFADEYE İTİBAR EDİLMEDİ

 

Gerekçeli kararda, her ne kadar Nurcan Kaçan’ın mahkeme aşamasında ifade değiştirip kayınbiraderi Abdullatif Tarlak’la tartıştığı için kendisini vurduğunu beyan etmiş ise de, yaralıyken alınan ifadesinin tamamen gerçekle örtüştüğü belirtilerek, sonradan değiştirdiği ifadesine itibar edilmediği kaydedildi. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ağabeyini öldüren Remzi Demir’in 10, yengesini vuran Abdullatif Tarlak’ın da 5 yıl hapis cezasına çarptırılmasıyla ilgili kararın Yargıtay’ca onandığı, töre saikiyle hareket edilen olaylarda mutlaka aile büyüklerinin bir şekilde katıldıklarının yadsınamaz bir gerçek olduğu kaydedildi. 14 yaşındaki küçük Abdullatif’in tek başına cinayet kararı almasının da hayatın olağan akışıyla bağdaşmadığı belirtildi.


NEDEN 7.5 YIL?

 

Olayda azmettirici olmakla suçlanan Mehmet Tarlak ile dayısı Rükbedin Temel’in önce ağırlaştırılmış müebbet, ardından ‘Suça yardım eden kişi’ olarak 7’şer yıl 6’şar ay hapisle cezalandırılmalarının gerekçesi de kararda şöyle açıklandı:
“Öncelikle sanıklar, yörenin koşulları da dikkate alınarak azmettiren mi, yoksa yardım eden mi olarak değerlendirilmelidir? Mağdurenin gayrı resmi evli olmasına rağmen, bir başkasıyla yasak ilişkisi nedeniyle Abdullatif Tarlak tarafından öldürülmeye kalkışıldığı ve yöre itibariyle tüm aile bireylerinin bu yasak ilişki karşısında tepki vermemeleri durumunda, toplumsal olarak dışlanacak olmaları nedeniyle, bu tip olaylarda sert tepkiler göstermek zorunda kaldıkları, bunun da kadına şiddete dönüştüğü bilinmektedir. Bunun doğal sonucu olarak da aile namusunun veya şerefinin saldırıya uğradığını düşünen bireylerin büyük kısmının, kadına sert ve şiddetli tepki gösterme olasılığı gözönüne alındığında, Abdullatif Tarlak’da mağdurenin toplum kurallarına uymayan davranışlarından kaynaklanan ve toplumun hoş görmediği davranışlarından dolayı, yengesine şiddet uygulama iradesinin varlığının kabulünü zorunlu kılmıştır. Bu nedenle sanıklar Mehmet Tarlak ile Rükbedin Temel’in suça ‘yardım eden kişi’ olarak katıldıkları anlaşılmıştır. Abdullatif Tarlak’ta öldürme isteği yok iken, sanıkların bunu oluşturduklarına ilişkin delil bulunmaması, ayrıca ‘şüpheden sanık yararlanır’ ilkesi gereğince her iki sanığın ağırlaştırılmış mübbet yerine 18’er yıla, cezada yarı oranında indirim yapılarak 9'ar yıla, duruşmalardaki hal ve davranışları nedeniyle de cezanın 7’5’ar yıl hapse indirilmesine karar verilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.”(dha)