Mahkemeden TÜBİTAK eleştirisi: 'Sen bilirkişisin kardeşim,net yaz'

Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık, Barış Terkoğlu, Soner Yalçın ve Barış Pehlivan’ın da yargılandığı Odatv davasının 13. duruşmasında tahliye çıktı. Mahkeme , Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’nun, üzerlerine atılı suçların niteliği ve tutuklu kaldıkları süreyi göz önünde bulundurarak tahliyesine karar verdi. Soner Yalçın, Yalçın Küçük ve Hanefi Avcı’nın ise tahliye telepleri reddedildi. Sanık yakınları “Adalet tam yerini bulmadı” dedi.
Duruşmada, mahkeme başkanının TÜBİTAK bilirkişisine yönelik çıkışı dikkat çekti. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, davayla ilgili TÜBİTAK’tan gönderilen bilgisayarlarda virüs olduğunu belirtip, belgelerin virüsle gönderilip gönderilmediğinin saptanamadığı raporu hazırlayan bilirkişileri eleştirdi. Ekinci, şöyle dedi: ‘’ Yasama, yasa yaparken gerekçeli karar ayrıntılı olacak derken ihsas-ı rey ile arasındaki ilişkiyi net çizmiyor. TÜBİTAK raporunda da bu öyle. Sen bilirkişisin kardeşim. Net yaz o zaman ‘bu dosyalar virüs yoluyla gelmiştir diye.’’
İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Soner Yalçın, Hanefi Avcı, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan ve Yalçın Küçük katıldı. Nedim Şener ve Ahmet Şık’ın da aralarında bulunduğu 7 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu. Duruşmada savunma yapan ve TÜBİTAK raporuna atıfta bulunan Barış Pehlivan, bilgisayarlarına virüs yoluyla dosya gönderildiği iddialarının doğrulandığını belirtti.

Yeniden rapor istendi

Savcı Adnan Çimen, TÜBİTAK raporunda çelişkiler bulunduğu gerekçesiyle yine aynı kurumdan ek rapor düzenlenmesinin istenmesini talep etti. Savcı ayrıca tutuklu sanıklar Soner Yalçın, Yalçın Küçük, Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu ve Hanefi Avcı’nın bu hallerinin devamına karar verilmesini istedi. Mahkeme heyeti ise TÜBİTAK’tan gelen raporda davaya konu belgelerin virüs yoluyla gönderilip gönderilmediğinin tespit edilemediğini belirtti. Bu nedenle raporun diğer dokümanlarla birlikte tekrar bu kuruma gönderilmesine karar verdi. Yeniden inceleme yapılarak belgelerin virüsle gönderilip gönderilmediğinin tespitinin mümkün olup olmadığının net ifadelerle bildirilmesini istedi. Mahkeme, ek raporu hazırlaması için TÜBİTAK’a 20 gün süre verdi. Bir sonraki duruşma ise 16 Kasım’da görülecek.