Mahkemelere de hep 'yok' denildi

Mahkemelere de hep 'yok' denildi
Mahkemelere de hep 'yok' denildi

JİTEM tarafından öldürülen kişilerin ölüm kuyularına atıldığı öne sürülmüştü. FOTOĞRAF: HALİL COŞKUN / DHA

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı, birçok faili meçhul cinayet ve hukuksuz uygulamanın faili olarak gösterilen Jandarma Genel Komutanlığı bünyesindeki Jandarma İstihbarat Terörle Mücadele (JİTEM) biriminin varlığını hep reddetti.
PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan’ın itiraflarının, 2004 yılında ‘Ülkede Özgür Gündem’ adlı gazetede yayımlanmasının ardından, Genelkurmay, JİTEM’in olup olmadığı ve varsa ne tür görevler üstlendiği sorularına şu yanıtı vermişti: “Teşkilat, görev ve sorumlulukları, 2803 sayılı Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu’nda belirtilen Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde JİTEM adıyla bir birim teşkil edilmemiştir. Halen bu isimde faliyet gösteren bir birim de mevcut değildir” denilmişti.
1995’te İstanbul Gazi Mahallesi’nde yaşanan olaylardan iki gün sonra ODTÜ’de sivil bir jandarma personeli öğrencileri izlerken yakalanmış, üzerinden JİTEM ibaresi bulunan bir personel kimliği ile tabanca çıkmıştı. Davayı görüşen Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi, sözü edilen devlet görevlisinin JİTEM’de çalışıp çalışmadığını Genelkurmay Başkanlığı’na sormuş ve Genelkurmay’dan böyle bir birim olmadığı yanıtını almıştı. Ankara DGM, kararında, JİTEM olmadığından atılı suçu işlemediği kanaatine varılan öğrencilerin beraatına karar vermişti. Yine 2004 yılında Aygan’ın itiraflarının ardından İHD Diyarbakır Şubesi tarafından yapılan suç duyurusu nedeniyle, Emniyet’in Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’ne gönderdiği yazıda yargılanan 11 eski JİT üyesinin ‘askeri personel’ olduğu, tanık koruma programı dahilinde kimliklerinin değiştilip estetik yaptırılarak devlet koruması altına alındıkları açıklanmıştı. Veli Küçük de ifadesinde JİTEM’in varlığını kabul etmemişti. Cem Ersever ise JİTEM?adını ilk kez kullanan ve anlatan asker olmuştu. (Radikal)