Mahkemelerin 'Dink Suikastı' anlaşmazlığını Yargıtay çözecek

Mahkemelerin 'Dink Suikastı' anlaşmazlığını Yargıtay çözecek
Mahkemelerin 'Dink Suikastı' anlaşmazlığını Yargıtay çözecek
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, mahkemeler arasındaki uyuşmazlığın giderilmesi için, "Hrant Dink suikastında kamu görevlilerinin ihmali olduğu" iddiasına ilişkin 26 sanık hakkında açılan davanın Yargıtay'a gönderilmesine karar verdi. Uyuşmazlık mahkemesi olan Yargıtay 5. Ceza Dairesi, davaya hangi mahkemenin bakacağına karar verecek.

İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi, "Hrant Dink suikastında kamu görevlilerinin ihmali olduğu" iddiasına ilişkin 26 sanık hakkındaki davanın kendi mahkemelerinde görülen ana dava ile birleştirilmesi kararını kabul etmeyerek, dava dosyasını İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dün geri göndermişti.

 YARGITAY'A GÖNDERİLMESİNE KARAR VERDİ

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi de, 26 sanıklı davayla ilgili olarak, "görev" ve "yetki" açısından mahkemeler arasındaki uyuşmazlığın çözülmesi amacıyla dosyanın Yargıtay'a gönderilmesine karar verdi. Uyuşmazlık mahkemesi olan Yargıtay 5. Ceza Dairesi, davaya hangi mahkemenin bakacağına karar verecek.

"CMK HÜKMÜ GEREĞİ YARGITAY'A GÖNDERİLDİ"

Mahkeme heyeti, bu kararı, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) "Bağlantılı suçlarda yetki" başlıklı 16. maddesinde yer alan "Her biri değişik mahkemelerin yetkisi içinde bulunan bağlantılı ceza davaları, yetkili mahkemelerden herhangi birisinde birleştirilerek görülebilir. Bağlantılı ceza davalarının değişik mahkemelerde bakılmasına başlanmış olursa, cumhuriyet savcılarının istemlerine uygun olmak koşuluyla, mahkemeler arasında oluşacak uyuşma üzerine, bu davaların hepsi veya bir kısmı bu mahkemelerin birinde birleştirilebilir. Uyuşulmazsa, cumhuriyet savcısı veya sanığın istemi üzerine ortak yüksek görevli mahkeme, birleştirmeye gerek olup olmadığına ve gerek varsa hangi mahkemede birleştirileceğine karar verir. Birleştirilmiş olan davaların ayrılması da bu suretle olur" hükümleri gereği aldı.

SANIKLAR ARASINDA ENGİN DİNÇ DE VAR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Gökalp Kökçü tarafından hazırlanan 160 sayfalık iddianamede, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer ve Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç de bulunuyor. İddianameyi, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi geçtiğimiz günlerde kabul etmişti.

Serpil KIRKESER / İstanbul-DHA