Mahkemelerin Ergenekon tenisi

Yargıtay 'Danıştay davası ile Ergenekon birleşmeli' dedi. Bunun üzerine Ankara 11. Ağır Ceza, Ergenekon mahkemesine görüşünü sordu. Yanıt: Önce sen bir karar ver


İSTANBUL - Yargıtay’ın ‘Danıştay davası, Ergenekon’la birleştirilmeli’ kararı, Danıştay davasına bakan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi ile Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi arasında sıkıştı kaldı! Ankara mahkemesi Yargıtay kararı üzerine, İstanbul’dan görüş beklemeye karar vermişti. Şimdi ise İstanbul “Önce sen karar ver, biz görüş belirtelim” diyerek topu, 20 Nisan’da duruşması yapılacak Ankara’ya iade etti.
Ergenekon davasının görüşüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşmada, tutuklu sanıkların ve avukatların taleplerinin ardından mahkeme başkanı Köksal Şengün, taleplere ilişkin mahkemeye ulaşan yazıları okudu. Başkan Şengün, Ankara 11 Ağır Ceza Mahkemesi tarafından mahkemeye gönderilen yazıda Yargıtay’ın, Danıştay davasının Ergenekon davasıyla birleştirilmesi yönündeki bozma kararı karşısında görüş istendiğini ifade etti. Şengün, gönderilen cevabi yazıda yargıtayın bozma kararına karşı Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bir karar vermesinden sonra İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin görüş bildirebileceğinin belirtildiğini söyledi.
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Ergenekon ve Danıştay davalarının birleştirilmesi yönünde görüş belirtip Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını bozmuştu. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi de Ergenekon davasının görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nden, bozma ilamına uyulup uyulmaması doğrultusunda görüş belirtmesini istemişti.
Eski İstanbul Barosu Başkanı Avukat Turgut Kazan, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Ankara, İstanbul’a ‘Bu sizi ilgilendiriyor mu’ şeklinde soru sordu. Bu uygulama, ceza yargılama uygulamasına denk bi sorudur. İstanbul, ‘Bu bizim dosyamızda şu delilerle ilgilendiren bir iş olduğu anlaşılmaktadır’ diyerek olumlu veya olumsuz bir karar vermeliydi. Bu durumda Ankara’nın artık İstanbul’la birleştirme kararı vermemesi gerekir. Çünkü hiçbir şey bilmiyor. Yeni bir bilgi de gelmediğine göre birleştirmeye gerek olmadığına karar verip aynı hükmü tekrar vermeli.” (Radikal)