Mahkemenin Say gerekçesi: 3 büyük dinin ortak değerlerini incitti!

Mahkemenin Say gerekçesi: 3 büyük dinin ortak değerlerini incitti!
Mahkemenin Say gerekçesi: 3 büyük dinin ortak değerlerini incitti!
Mahkeme Fazıl Say'a verip ertelediği 10 ayılk hapis cezasının gerekçesini açıkladı: 3 büyük dinin ortak değerleri olan Allah, cennet ve cehennem gibi kavramlara yönelik hislerini nedensiz yere incittti

İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi pazartesi günü Fazıl Say'ı 10 ay hapis cezasına çarptırmış ancak hükmün açıklanmasını geri bırakmıştı. Mahkeme 3 gün sonra gerekçeli kararını açıkladı. 10 sayfalık gerekçeli kararda önce iddianameye yer verildi. Tarafların savunmasından alıntıların yapıldığı gerekçeli kararda, Fazıl Say'a neden ceza verildiği anlatıldı.


"DİNİ DEĞERLERİ AŞAĞILAMAK KASTIYLA YAZILDIĞI KANAATİNE VARILMIŞTIR"


Gerekçeli kararda özetle, "Kamusal tartışmaya hiçbir katkıda bulunmayan ve yeryüzünde yaşayanların büyük çoğunluğunun mensubu oldukları 3 büyük dinin ortak değerleri olan allah, cennet ve cehennem gibi kavramlara yönelik hislerini nedensiz yere incitecek ve bu kavramların anlamsız, gereksiz ve değersiz olduğu kanaatini uyandıracak şekilde dini değerleri aşağılamak kastıyla yazıldığı kanaatine varılmıştır" ifadelerine yer verildi. Gerekçeli kararda uluslararası hukuk bakımından yapılan değerlendirmede, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 9. 10 maddelerinin düşünce vicdan ve din özgürlüğünü düzenlediği belirtilerek, "Her egemen devlette kanun koyucu suç oluşturan eylem ve fiillerde fiil ile oluşan netice arasındaki orantılılık ilkesi de nazara alınarak eyleme öngörülen yaptırım ve cezayı belirleme hakkına sahiptir" denildi.
Mahkemenin iç hukuk bakımından yaptığı değerlendirmede ise şu ifade kullanıldı: "TCK 216/3 maddesine göre halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde kişinin cezalandırılması öngörülmetedir. Aşağılamaktan maksat tahkir etmek ve hafife almaktır. Diğer bir ifadeyle sövme, hakaret, karalama ve küçük düşürücü değer yargısında bulunmak gibi fiileri de kapsamaktadır."


"TWEETLER İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KULLANMA HAKKI KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLEMEZ"


Fazıl Say'ın Twitter hesabından 5 Nisan 2012 tarihinde paylaştığı belirtilen tweetleri gerekçeli kararda sıralayan mahkeme şöyle devam etti: "Söz konusu tweetler ayrı ayrı değerlendirildiğinde, Irmaklarında şaraplar akacak başlayan sözlerin Ömer Hayyam'dan alıntı edildiğine dair iddianın tartışılması gerekir. Söz konusu sözlerin Ömer Hayyam'a ait olup olmadığı tartışmalı olduğu, Ömer Hayyam'a ait olsa dahi söyleniş şekli diğer tweetlerle birlikte söylenmesi ve tüm dosya kapsamına göre sanığın kastı değerlendirildiğinde hafife alma ve alay etme kastı ile hakaret edildiği açıktır. Söz konusu tweetlerin içeriğindeki sözler düşünce vicdan din özgürlüğü ve ifade özgürlüğünü kullanma hakkı kapsamında değerlendirilemeyeceği söz konusu hakların kullanılmasına atıfyapılarak halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri diğer bir anlatılma 3 büyük dince varlığı kabul edilen ve kutsal sayılan değerlere hakaret etme sövme tahkir, alay etme ve aşağılama hakkının olamayacağı kanaatine varılmıştır." (dha)  http://www.radikal.com.tr/1130107113010720

  YORUMLAR
  (20 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Şeytan iş başında - kızılcık sopası

  Her ne kadar mahkemenin vermiş olduğu cezayı onaylamasam da Sayın Say'ın aklını okumak çok da zor olmasa gerek.Ömer Hayyam'ın dizeleri kendisine hayli mantıklı gelmiş olacak ki ulan nasıl yaparım da bu sözleri meşhur edip milleti dininden çıkarırım... Ha en iyisi yanına hakaret iliştireyim olsun bitsin... Süper fikir... ben bir dahiyim

  ANLAYAMIYORUM!.. - Kara Ismail

  Gerekçeli kararda özetle, "Kamusal tartışmaya hiçbir katkıda bulunmayan ve yeryüzünde yaşayanların büyük çoğunluğunun mensubu oldukları 3 büyük dinin ortak değerleri olan allah, cennet ve cehennem gibi kavramlara yönelik hislerini nedensiz yere incitecek ve bu kavramların anlamsız, gereksiz ve değersiz olduğu kanaatini uyandıracak şekilde dini değerleri aşağılamak kastıyla yazıldığı kanaatine varılmıştır" diyor.. Anlamiyorum bunu ben. Peki, surekli Allah Cennet'e gidenlere 40 huri vaadetmiyor mu? Kurna- kerim'in Muhammed suresinin 15. ayeti"Müttakîlere vâdolunan cennetin durumu şöyledir: İçinde bozulmayan sudan ırmaklar, tadı değişmeyen sütten ırmaklar, içenlere lezzet veren şaraptan ırmaklar ve süzme baldan ırmaklar vardır. Orada meyvelerin her çeşidi onlarındır. Rablerinden de bağışlama vardır. Hiç bu, ateşte ebedî kalan ve bağırsaklarını parça parça edecek kaynar su içirilen kimselerin durumu gibi olur mu?" seklinde anlatiliyor.. Burada,goruldugu gibi;"içenlere lezzet veren şaraptan ırmaklar" vaadediliyor.. Bunu F. Say tekrarlayinca neden incitici oluyor?

  Ama ne gerekçe... - citizen

  Ne güzel gerekçeler uydurulmuş gerekçeli kararda. Yani şimdi birisi çıkıp Ermenilere, Rumlara, Yahudilere, onların inandıkları dinlere küfretse, kiliselerine, sinagoglarına saldırsa gene aynı gerekçe ile Fazıl Say'a verdiğiniz cezaya benzer ceza vereceksiniz öylemi. Güldürmeyin. Kimbilir hangi kılıftan ağır tahrik başlıklı hafifletici sebepler çıkarıp, sırtlarını da sıvazlayarak, geçmiş olsun der gönderirsiniz.

  Yarı Yarıya.. - Yorumcu1907

  Gururumuz olan Fazıl SAYA yarı yarıya hak veriyorum... Birincisi yargının ceza verme gibi bir hükmü olmamalıydı özgür ifade... İkincisi Fazıl SAY bence yanlış yapmıştır sonuçta bir tane bile müslüman olsa yüreği kırılmaması için eleştirinin dozu normal olabilirdi.. Böyle şeylere dikkat etmemiz lazım bunlar hassas ve önemli konular.. Ayrıca Kuran ayetlerini eleştiren arkadaşlarıma birçok kuran ayetinde insan haklarından bahsetmektedir.. Ve asla inanmiyanlara hakaret etmemektedir.. Bakara suresi 62. Ayeti(Yanlış Hatırlıyor Olabilirim) ve Hucurat Suresi 11. Ayeti okursanız ne demek istediğimi anlayacaksınız..

  Rabbena, hep bana.. - marais

  "camiler kışlamız, minareler süngümüz" diye uyduruk bir nefret kokan şiiri bas bas bağırıp hapis cezası alan Erdoğan'ı savunup, bunun ifade özgürlüğü olduğunu iddia edenler kimlerdi?

  fazil... - aliceylan

  iyi bir piyanist diye adam yerine konmakta nedir fazil i ? aslinda bu fazilin mevcut toplumun sahip oldugu degerlere saldirdigi ilk olay degil. biraz geri gidin arabeskcilere söyledikleri ve daha öncesi. yani adam tam insan düsmani. mazlumu oynamasin!!! Nefretle yaklasiyor. adam gibi oturup konusulacak biri degil. adamdan anlamak bu kadar zor mu ?

  mahkeme haklı - kullaniciadlikisi

  mahkeme haklı, dinler süper liginde en çok kanın aktığı üç din bunlardır. bu 3 din sürekli birbirini kesip biçer. daha da kötüsü diğer doğaya ait ya da değil dinlere de bu kötü alışkanlıklarını bulaştırmışlardır.