Mahkûma görüntülü telefon

Mahkûma görüntülü telefon
Mahkûma görüntülü telefon

Türk Telekom görüntülü telefon uygulamasını Cem Yılmaz?la tanıtıyor.

ANKARA - Türk Telekom’un geçen yıl başlattığı ‘görüntülü telefon’ uygulaması, cezaevlerinde de kullanılacak. Adalet Bakanlığı, cezaevindeki mahkûm ve hükümlülerin yakınlarıyla görüntülü telefon görüşmesi yapabilmesi için çalışma başlattı.
Mahkûmlar, eş, çocuk ve uzaktaki yakınlarının yüzünü, görüş günü gelmeden de görebilecek. Adalet Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışma hakkında bilgi veren Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Nizamettin Kalaman, Türk Telekom ile yaptıkları görüşme sonrası, cezaevlerinde ‘görüntülü telefon’ kullanımı uygulamasına geçmeyi planladıklarını söyledi. Bu kapsamda, Sincan’daki Ankara Ceza İnfaz Kompleksi’nde 9 Ocak’ta teknik tespit yapıldığını belirten Kalaman, görüntülü telefonların pilot uygulama olarak bu cezaevinde kullanılmaya başlayacağını bildirdi.
Kalaman, herhangi bir sıkıntı yaşanmaması halinde, uygulamanın Türkiye genelindeki tüm cezaevlerinde başlatılacağını kaydetti. Uygulamayla mahkûmlarla ailelerinin ‘mutlu olmasını’ amaçladıklarını dile getiren Kalaman ziyaret günlerindeki yoğunluğun da azalacağını söyledi Kalaman, görüş için izin alamayan birinci derece akrabalar dışındaki mahkûm yakınlarının kendilerine yoğun talepte bulunduklarını, uygulamayla bu taleplerde de azalma olacağını düşündüklerini ifade etti. (aa)