'Mahkûmlar ateş etti' demişlerdi

'Hayata Dönüş Operasyonu'ndan
sonra yapılan resmi açıklamalarda mahkûmların büyük bölümünün kendini yaktığı öne sürülmüştü.

İSTANBUL - 'Hayata Dönüş Operasyonu'ndan
sonra yapılan resmi açıklamalarda mahkûmların büyük bölümünün kendini yaktığı öne sürülmüştü. Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, özellikle Bayrampaşa ve Ümraniye'de güvenlik güçlerine Kalaşnikoflarla ateş açıldığını söylemişti. Dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, güvenlik güçlerinin özenli davrandığını iddia ederken, İçişleri Bakanlığı'nın brifinginde "Hiç silah kullanmadık" denilmişti.
İşte o dönemde yapılan açıklamalardan satır başları:
Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk: Zayiat beklenenden az oldu. Mahkûmların çoğu kendisini yakarak öldürdü. Özellikle Bayrampaşa ve Ümraniye'de mahkûmlar güvenlik güçlerine Kalaşnikoflarla ateş ediyor. 17 kişinin ölümü örgütün kendini imha etme planının sonucudur. Ağır silahları olabilir. Kendilerinin ürettiği lav makinesi silahları var.
İçişleri Bakanlığı brifingi:
16 tutuklu kendini yakarak öldürdü. Silahla karşılık veren hükümlü ve tutuklulardan 10'u ölmüş, 103'ü yaralanmıştır. Müdahale esnasında hiçbir tutuklu ve hükümlünün zarar görmemesi için silah kullanılmadığı halde, özellikle Bayrampaşa, Ümraniye ve Çanakkale'de güvenlik güçlerine karşı Kalaşnikof piyade tüfeği, av tüfeği, el bombası ve el yapımı boru tipi bomba kullanılmıştır.
İçişleri Bakanı Tantan:
Tutuklu ve hükümlülere karşı önceden belirlenen plan dahilinde müdahale ediliyor. Kapılar kırılıp girilseydi kayıp daha fazla olurdu. Mahkûmların çoğu örgüt yöneticilerinin verdiği emir üzerine kendini yaktı. Teslim ol çağrısına da
ateşle karşılık veriyorlar.