Mahkumlar eşleriyle özel görüşmelerini bu odalarda yapacak

Mahkumlar eşleriyle özel görüşmelerini bu odalarda yapacak
Mahkumlar eşleriyle özel görüşmelerini bu odalarda yapacak
Muş E Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu'ndaki hükümlülerin, eş ve aileleriyle görüşmesi için hazırlanan odalar basına tanıtıldı.

MUŞ - İnfaz Kanunu'nun "Ödüllendirme" başlıklı 51. maddesinde yapılan değişikliğin, 31 Mart itibarıyla yürürlüğe girmesinin ardından hükümlülerin eş ve aileleriyle görüşmesine imkan tanındı.

Yapılan düzenlemeyle kurum içindeki veya dışındaki genel durumları, eğitim ve iyileştirme faaliyetlerine etkin katılımları, kurum düzenine karşı tutumları ve kendilerine verilen işlerdeki gayretleri dikkate alınarak teşvik esaslı ödüllerden yararlanacak olan hükümlüler için cezaevlerinde çalışma başlatıldı.

Bu kapsamda, 17'si kadın 620 tutuklu ve hükümlünün bulunduğu Muş E Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu'nda, hükümlülerin eş ve aileleriyle rahat şekilde görüşmesi için koğuşlardan bağımsız 4 oda hazırlatıldı.

Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Kaya tarafından kapıları AA ekibine açılan ve adeta otel konforunda dizayn edilen odalarda, banyo ve tuvaletin yanı sıra çift kişilik yataktan elbise dolabına, buzdolabından televizyona, nevresim takımından yorgana kadar ihtiyaç duyulan her şey bulunuyor.

Odaları tek tek gezerek denetleyen Başsavcı Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İnfaz Kanunu'nda yapılan değişikliğin nisan ayından itibaren yürürlüğe gireceğini anımsatarak, "İyi halli olanlara ödül olarak 3 ayda bir görüş izni verip eşleri ve çocuklarıyla bir gece geçirme imkanı tanıyacağız. Bu kapsamda, hükümlülere ve ailelerine cezaevinde 4 oda tahsis ettik" dedi.

Bunun hükümlüler için bir hak olmadığını, iyi halli olanlar için "ödül" niteliği taşıdığını vurgulayan Kaya, eş ve ailelerle yapılacak görüşmelerin terör hükümlülerini kapsamadığına dikkati çekti.

Kaya, aileleriyle görüşmek isteyen hükümlülerden taleplerin alındığını ve bunların mahremiyet çizgisi çerçevesinde gizli tutulduğunu bildirerek, odalardaki bir takım eksiklerin giderilmesinin ardından nisan ayının ilk haftasından itibaren uygulamayı başlatacaklarını kaydetti.

Koğuşlardan bağımsız bir yerde hazırlanan odalarda görevlendirilecek personele de gerekli eğitimlerin verildiğini anlatan Kaya, "Görevlendirmeler konusunda, mahremiyete daha çok dikkat eden personelimiz arasından seçimlerimizi yaptık. İnşallah herhangi bir sorun çıkmadan Türkiye'de bu uygulamayı ilk başlatan cezaevi olacağız" diye konuştu. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/112757011275705

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  "teror hukumlulerini kapsamiyor" - keryil

  yani pankart acarsaniz bu hakka sahip olamayabilirsiniz, ama bir onceki karinizin kafasini kestiyseniz (katilim sartlarini yerine getirirseniz), ne bileyim mesela "kizgin vatandas" olarak "esmer vatandas" linc ettiyseniz (bunlar hic orgut olmuyor cunku) mevcut karinizla bu firsattan faydalanabiliyorsunuz. neden? neye dayanarak? teror suclulari evli olamiyor mu? onlar insan degil mi? abi gozumuzun onunde "alt insan" kategorisi yaratiliyor "terorist" adi altinda, sosyal haklari yok, hukuki haklari yok, bireysel haklari yok... neden? birisi "teror"le cok dolayli bir baglantim oldugunu hicbir delile dayanmadan iddia etti diye mesela (bunlardan haberdar degilseniz konuyu arastirmanizi oneririm). daha ne kadar aptal aptal izleyeceksiniz? daha ne kadar "teroristler kotudur, ben iyi oldugum icin beni suclamazlar" gibi 0-6 yas mantiginizla mutlu mutlu yasayacaksiniz? evet bu uygulama dogrudur, "teror sarti" disinda sonuna kadar da desteklerim, ama ortaya cikardigi cirkinlik benim icin daha agir basti. ama beni daha da tiksindiren sey, artik "herkese var teror suphelisine yok"u sorgulayacak sagduyunun da yitirilmis olmasi.

  ??????? - _SHU_

  hükümlülere yasada hak olarak tanınmadığı müddetçe bunun bir yararıu olmaz bu sadece şu yarar hapishane yönewtiminin güç şovuna dönüşür. iyi hal hapishane yetkilileri tarafından onanır. ve şuan bile hapishanelerde yaşanan hak kayıplarının adaletsizliklerin üstüne bunun gibi birtane daha eklenmesi hapishane yetkilerinin mahkumları istediği yönde kullanabilme ve güç gösterisine dönüştürmeye yol aaçacaktır. bunun yasal zeminde bütün mahkumları kapsayacak şekilde düzenlenmesi lazım. siyasiler neden bu işin dışında tutuluyor hırsızı tecavüzcüsü katili bundan yararlanabiliyorsa bir eyleme katılıpta 12 sene yemiş insanların ne günahı var. yapmasınlar kardeşim oda moda istemiyoruz iyice insan olduğumuzu unutturacaklar bize

  Evli olmayana aşk yok mu? - thinkerbell

  Birincisi o yatakların ve çarşafların zevksizliği insanı seksten soğutur belirtmek istiyorum. Asıl konuya gelirsek, evlenmeden içeri girme hatasını göstermiş kadın ve erkeklerin, dışarıda hayat arkadaşları, sevdicekleri var ise, onlara da böyle insani bir şans veriliyor mu? Verilmiyorsa, bir hakkın uygulanmasında evli kişiler ile bekarlar arasında ayrımcılık yapılması ne ile açıklanır? Bu bir etik sistemi dayatma çabası mıdır? Eşcinsel hükümlülerin dışarıdaki sevgilileri bu durumda hapishaneye sevişmeye gelebilir mi, tahminim hayır. Hem eşcinsel evliliğe izin vermemek hem de yalnız evlilere seks hakkı bahşetmek, eşcinsel hükümlüye ne denmek istenmektedir? Ne zaman bunları tartışmaya başlar, bu sorulara mahal bırakmayacak şekilde objektif yasalar yaparız, o zaman evli erkeklerin tek elinden çıkar bu toplum. Gerçekten eşitlik, özgürlük ve demokrasiden bahsedebiliriz. Hatta eminim hükümlü ve tutuklu sayısı da bir hayli düşer.

  bu uygulama çok erdemli bir yaklaşım: - okkes cavus

  evli bir insan her ne koşulda olursa olsun bir suç işledi içeri girdiise. onun içeri girmesi kendi işlediyi suçuk krşılığıdır tabiki yatacak. ancak eşi olan şahıs doğal ve insani anlamda eşolması gereyi ile, bir araya gelememesi eşininde bir konuda cezalandırılması anlamı taşıyor. bu yaklaşım çok insani ve çok medeni bir erdem, bunu hayata geiçmelerini takdire şayan buluyorum.

  Ne kadar özel olabilir ki bu buluşma ortamı... - citizen

  Mikrofon ve kamera yerleştirmeyi unutmasaydınız...Bu güvensizlik gökten zembille inmedi. Sayenizde oluştu...