'Mahkûmlar itaat etmek zorunda'

Sincan F Tipi Cezaevi'nde kötü ve keyfi muameleden yakınan mahkûmların şikâyetlerini inceleyen savcılık...

ANKARA - Sincan F Tipi Cezaevi'nde kötü ve keyfi muameleden yakınan mahkûmların şikâyetlerini inceleyen savcılık,
"Tutuklular, görevlilere ve kurallara mutlak itaat mecburiyetindedir. Çünkü mevzuat görevlilere çok geniş yetkiler vermektedir" diyerek takipsizlik kararı verdi.
Cezaevinde 39 mahkûm, genel aramalarda kendilerine kötü davranıldığı gerekçesiyle savcılığa şikâyette bulunup, sorumluların cezalandırılmasını istedi. Sincan Başsavcılığı incelemesinde, mahkûmların ve suçlanan görevlilerin ifadesini almaya gerek duymadı, cezaevi idaresinin 'Her şey mevzuata uygundur' yanıtıyla yetindi. Mahkûmlara 'Kurallara mutlak itaat zorundasınız' cevabını veren savcılık, şu gerekçelere dayandırdığı takipsizlik kararıyla dosyayı kapattı:
Şikâyetler bunlar
"Sincan Cezaevi'nde hükümlü-tutuklu müştekiler özetle; suç tarihinde cezaevindeki genel aramada; üst kattan zorla indirilerek onur kırıcı davranıldığını, arşiv olarak biriktirdikleri gazete ve kitaplarının alındığını, yiyecek koydukları kaplara da el konulduğunu, ayrıca arama yapan görevlilerin kimlik taşımadığını belirterek görevliler ve Adalet Bakanlığı'ndan şikâyetçi olduklarını belirtmişlerdir.
Mevzuat ise böyle
Adalet Bakanlığı'nın 19 Aralık 2000 tarihli genelgesinde, F tipi cezaevine alınacak eşyalarla hükümlülerin iaşesi ayrıntılı şekilde izah edilmiştir. Cezaevleri tüzüğüyle buna dayalı çıkarılan iç yönetmelik kurum idaresiyle görevlilere geniş yetkiler ve mahkûmlara ise bu görevli ve kurallara mutlak itaat mecburiyeti içermektedir.
Bazı müştekiler dilekçelerinde bu uygulamanın insan hakları ve Anayasa'ya aykırı olduğunu, tüzüğün iptalini ve uygulama talimatı veren Adalet Bakanlığı hakkında şikâyetçi olmuşlarsa da, Anayasa'ya göre bu hususta soruşturma yapılamayacağı, cezaevinde yapılan aramanın mevzuata aykırı bir yönü bulunmadığı anlaşıldığından kamu adına takibata yer olmadığına, kararın idarece müştekilere tebliğine karar verildi."