Mahkûmların yüzde 15'i ölümcül hasta

Mahkûmların yüzde 15'i ölümcül hasta
Mahkûmların yüzde 15'i ölümcül hasta

CHP Cezaevi İnceleme Komisyonu cezaevleri raporunu açıkladı. Raporda çarpıcı bilgiler bulunuyor.

Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

CHP ’nin Cezaevi İnceleme Komisyonu raporunu açıkladı. 28 cezaevinde 96 tutuklu ile yüz yüze yapılan görüşmeler sonucu hazırladıkları raporda çarpıcı bilgilere yer verdi. Komisyon raporda “Kelepçeli muayene ve ameliyat uygulaması yapılıyor, türkü söylemek yasak, atletle yer silmek amaç dışı. Ölümcül hastalığa sahip olan mahkûmların oranı ise yüzde 15” ifadelerine yer verdi. CHP milletvekilleri Veli Ağbaba, Özgür Özel ve Nurettin Demir basın toplantısı düzenleyip raporun ayrıntılarını açıkladılar. Ağababa, komisyon olarak İmralı Cezaevi’ni ziyaret etme gibi bir düşüncelerinin olmadığını belirtti. Silivri Cezaevi ziyaretleri sırasında yanlışlıkla bir odaya girdiklerini anlatan Ağababa, “Orada, ismini çok iyi bildiğiniz, ‘değerli bir mafya babası’ olduğu iddia edilen birinin özel görüşme odası olduğunu gördük” dedi. İşete raporda yer alan çarpıcı ifadeler: Hapishaneye ilk girişlerde yapılan çıplak aramalar devam ediyor. Bazı hapishanelerde kadınların cinsel organlarına ve erkeklerin makatlarına kadar arama yapılıyor. Alevilerin dede ile görüşme talebi yerine getirilmiyor. Farklı cinsel yönelimleri olan mahkûmlara karşı, bunun ispatı için rapor talep ediliyor. Hapishanelerde engellilere uygun ortam bulunmuyor.
Cezaevlerindeki yasaklara da dikkat çekilen rapora göre, 2’den fazla kazak, gömlek, bir takım eşofmandan fazlası, her türlü boya kalemi, 3’ten fazla kitap , türkü söylemek yasak. Eski bir atletle yer silmek disiplin cezası sebebi.

Ölümcül hastalık yüzde 15

Raporda hasta olan mahkûmlar hakkında sayısal bilgilere de yer veriliyor. Mahkûmların yüzde 30’dan fazlası sindirim sistemi, 5.62’si yatalak, yüzde 10’u tansiyon, yüzde 10.12’si felç, yüzde 8.9’u kalp, yüzde 8.9’u korskkoff sendromu, yüzde 6.6’sı kanser hastası. Ölümcül hastalığa sahip olan mahkûmların oranı ise yüzde 15. Rapora göre 2000-2011 yılları arasında cezaevlerinde 2 bin 24 kişi hayatını kaybetti. Aynı dönemde 432 mahûkum intihar etti.