Mahmur Kampı boşalıyor

Türkiye'den 10 yıl önce Kuzey Irak'a göçen Kürtlerin barındığı Mahmur Kampı, Amerika ve Birleşmiş Milletler'in (BM) devreye girmesi üzerine sağlanan anlaşma uyarınca boşaltılacak.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - Türkiye'den 10 yıl önce Kuzey Irak'a göçen Kürtlerin barındığı Mahmur Kampı, Amerika ve Birleşmiş Milletler'in (BM) devreye girmesi üzerine sağlanan anlaşma uyarınca boşaltılacak. Türkiye'ye dönenlerin güvenli bölgelere ve kendi evlerine yerleşmesi için devlet yardım yapacak.
TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nun önceki gün yapılan toplantısında bilgi veren İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Mahmur Kampı konusunda Türkiye, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, ABD ve Irak Geçici Yönetimi arasındaki anlaşmanın imza aşamasına geldiğini söyledi. Kampta bulunan 2 bin 100 kişinin daha önce Türkiye'ye döndüğünü belirten Bakan Aksu, halen kampta yaşayan 11 bin 600 kişinin de istedikleri takdirde Türkiye'ye dönebileceklerini açıkladı.
Iraklı eş de gelecek
Aksu, Türkiye'ye dönecekler içinde suç işlemiş olanlar hakkında gereken işlemin yapılacağını, ancak Pasaport Kanunu'nu ihlalden işlem yapılmayacağını ifade etti. Askerlik çağına gelenler için altı ay süre tanınacağını belirten Aksu, kampta yaşarken Irak vatandaşlarıyla evlenenlerin ve çocuk sahibi olanların da aileleriyle birlikte dönüş yapabileceğini kaydetti.
Kampta yaklaşık 600 PKK/PRD üyesi bulunduğunu, Türkiye'nin bu kişilerin ayıklanmasını istediğini vurgulayan Aksu, anlaşma imzalandıktan sonra harekete geçileceğini söyledi. Diyarbakır Valisi' nin koordinatör vali olarak görevlendirildiğini belirten İçişleri Bakanı Aksu, ilk gelenlerin Cizre Kampı'na alınacağını, işlemlerin burada yapılacağını dile getirdi.
Köy boşaltmalar
Komisyona, köy boşaltmalar konusunda da bilgi veren Aksu, terör olayları nedeniyle Türkiye'de 853 köy ve 2 bin 183 mezranın boşaltıldığını, 353 bin 576 kişinin yaşadığı yerden ayrıldığını söyledi.
'Köye dönüş projesi'nin uygulandığı 2000 yılı haziran ayından bu yana 94 bin 29 kişinin köylerine döndüğünü belirten Aksu, güvenlik nedeniyle yerleşim yerlerinin toplulaştırılmasından yana olduklarını, bu nedenle mezralarda yerleşime izin vermeyeceklerini ifade etti. Aksu, köye dönüş için İçişleri Bakanlığı'nın 6.7 trilyon lira, GAP İdaresi'nin ise 2.3 trilyon lira harcama yaptığını kaydetti.
'Eve dönüş'te durum
Kamuoyunda 'Eve dönüş' olarak bilinen ve süresi dolan Topluma Kazandırma Yasası hakkında da bilgi veren Aksu, yasadan yararlanmak için 3 bin 107 kişinin başvurduğunu, bunların 2 bin 919'unun cezaevinden yapıldığını, 1592 kişinin de tahliye edildiğini açıkladı. Aksu, "PKK örgütünün yurtiçi ve yurtdışındaki üst düzey yöneticilerinden başvuru gelmedi" dedi.
Suça karışan korucular
Bakan Aksu, bir soru üzerine de, bugüne kadar 2 bin 379 köy korucusunun suça karıştığı bilgisini verdi. Aksu, bunların 896'sının kişiye ve mala karşı, 392'sinin de devlete karşı suç işlediğini söyledi.