Mahmur kampından çıkış yasaklandı

Türkiye'nin Irak sınırında askeri hareketlilik devam ediyor. Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt hükümeti de PKK'ya karşı sınır kesimindeki önlemleri artırdı.

HAKKÂRİ/ZAHO - Türkiye'nin Irak sınırında askeri hareketlilik devam ediyor. Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt hükümeti de PKK'ya karşı sınır kesimindeki önlemleri artırdı. Mahmur kampından çıkış yasağı getirildi.
Hakkâri Şemdinli'nin Derecik kırsalından bir grup PKK'lı terörist önceki gece Türkiye'ye sızmaya çalıştı. Termal kameralarla tesbit edilen hareketlilik üzerine teröristlerin bulunduğu bölge uzun süre top atışına tutuldu. Bölge kıskaca alındı. Komandoların bölgedeki operasyonu sürüyor.
Irak hükümeti, PKK ile ilgili aldığı önlemler çerçevesinde Mahmur kampında uygulanan güvenlik önlemeleri sıkılaştırıldı. Yeni uygulama ile kamp sakinlerinin dışarı çıkmasına izin verilmiyor. Kamp çevresine kazılan hendekle araçların geçişi tek noktadan sağlanıyor. Burada da araçlar aramadan geçiriliyor. Kamp etrafındaki ikinci ve üçüncü güvenlik çemberlerini polis oluşturuyor. Kamp içinde koordinasyon ve düzense Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Mahmur Kaymakamı tarafından yürütülüyor. Kürdistan Demokratik Partisi'nin atadığı ve Mahmur Kaymakamlığı'nı vekâlet yürüten Barzan Seyitkaka, "Türkiye sınırında PKK konusunda yaşanan gerginliklerden sonra Irak hükümeti bazı önlemler aldı. Şu anda kampın kontrolünü yüzde 100 elimizde bulunduruyoruz. Hastalık ve acil durumlar dışında dışarı çıkışları durdurduk" dedi.
Peşmerge devriyeleri
Sınırın Irak tarafında da hareketlilik var. Bölgesel Kürt yönetimi Türkiye sınırına özel eğitimli peşmergeler yerleştirdi. Peşmergeler dağlarda 5-10 kişilik gruplar halinde devriye gezerken, PKK'lı teröristlerin lojistik desteğini kesmek amacıyla askeri bölgeye girmek isteyenleri arıyor.
Peşmergeler, özellikle PKK'lıların yoğun şekilde bulunduğu söylenen alanlara gazetecilerin girmesine izin vermiyor.