Mahmur ve Kandil'den gelen PKK'lılar Tunceli'de

İmralı'da ömürboyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine Kandi Dağı ile Mahmur'dan gelen 34 kişien 8'i bugün Tunceli'ye geldi. Grup DTP'lilerin oluşturduğu 50 araçlık konvola kente giriş yaptı.
Kandil Dağı'ndan gelen 4, Mahmur'dan gelen 4 olmak üzere 8 kişilik PKK'lı grup Tunceli'de DTP'li Belediye Başkanı Edibe Şahin, DTP İl Başkanı Veli Haydar Güneş ile kol kola girerek Okullar Caddesi'nde oluşturulan kotejle Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü. Yürüyüşte grubun önünde bulunan ve yüzleri kapalı 2 kadın PKK flamaları taşıdı, şyürüyüş sırasında Abdullah Öcalan ve PKKlehine sloganlar atıldı.
DTP Tunceli İl Başkanı Veli Haydar Güneş, Kandil ve Mahmur'da gelenleri, 'Kır çicekleri' olarak tanıttı. Güneş, "Bundan bir süre önce Tunceli'ye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül geldi ve bize dediki, 'bu ülkede dağda silahlı insanlar dolaştıkça, barış olmaz' Biz de Cumhurbaşkanı'na bu insanlar niye dağa çıkmış, bu insanlar 30 yıldır niye dağdalar, bu insanlar onuru için dağa gittiler, bu halkın onuru için oraya gittiler. Çözümsüzlük bu insanları dağa götürmüştür, çözüm isteniyorsa bu gençelerin burada bizimle birlikte yaşamasına izin vereceksiniz. Son günlerde yaşanan bazı olumsuzluklar var, PKK lideri sayın Öcalan'ın İmralı'daki koşulları düzeltilmezse bu öfke giderek daha da büyüyecektir" dedi.
Kandil ve Mahmur'dan gelenler adına konuşan Lütfü Taş, Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine geldiklerini söyledi. Taş, "Biz bunu her zaman söyledik, Sayın Öcalan'ın özgürlüğü gerçekleşmeden, adım atılmadan sorunun çözümünde bir gelişme yaşanmaz. Bu bir diyalektiktir, bizim sesimizin duyulması ve barışın önündeki engellerin kalkması için herkesin bu konda üzerine düşün görevi yapması gerekiyor. Barış için yola çıktığını söyleyenler, barış getireceğiz diyenler, bizleri hep oyaladılar ve aldattılar" dedi.
Grup adına ikinci konuşmayı yapan Mehmet Şerif Gençdağ, son dönemde CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'nin konuşmalarıyla gündeme gelen Dersim ve 1938 yılında yaşanan katliamı unutmadıklarını belirterek, asimilasyon politikalarıyla Kürt halkının yok edilmek istendiğini söyledi.
Barış grubu üyeleri açıklamalarının ardından DTP'lilerle şehir merkezinde bir süre dolaştıktan sonra Belediye Başkanı Edibe Şahin'i makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Şahin, Kandil ve Mahmur'dan gelen PKK'lıları makam odasının girişinde çiçeklerle karşıladı. Başkanlık makamında gazetecilere konuşan Mehmet Şerif Gençdal, "Eğer Türkiye'de kalıcı bir barışın önü açılmak isteniyorsa, sayın Abdullah öcalan'ın özgürleştirilmesinin önünün açılması gerekiyor. Kalıcı bir barış ancaki bir irade tanınarak gerçekleşir" dedi.
Bir gazetecinin Diyarbakır Başsavcılığı'nın haklarında başlattığı incelemeyi sorması üzerine Gençdal, "Biz basın toplantısı yaparak bugün burada yaptığımız konuşmayı ve talepleri orada da dile getirdik. Biz bu dile getirdiğimiz taleplerin haklı talepler olduğunu düşünüyoruz. Biz bu açıklamaları Türkiye'de kalıcı barışın sağlanması için yaptık. Çok barışçıl değerlendirmelerimiz bile inceleme yada soruşturma konusu olabiliyor. Bunlar barışa fayda sağlamaz" dedi.
Kandil ve Mahmur'dan gelen 8 kişi daha sonra Emek Partisi, Ezilenlerin Sosyalist Platformu ile Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'nu (KESK) ziyaret etti.