Mahmut Tanal'dan okul müdürüne suçduyurusu

Mahmut Tanal'dan okul müdürüne suçduyurusu
Mahmut Tanal'dan okul müdürüne suçduyurusu
CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, 30 Mayıs tarihinde Yenikapı'da düzenlenecek Fetih Şöleni'ne, öğrencilerini zorunlu olarak götüreceğini belirttiği okul müdürü hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu, dilekçesini Anadolu Adliyesi'nde memur suçları soruşturma Bürosuna verdi.

RADİKAL - CHP Milletvekili Mahmut Tanal, suç duyurusunda İstanbul Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine 30 Mayıs'ta düzenlenecek Fetih Şöleni'ne öğrenci katılımının sağlanması için yazı yazıldığını belirtti. Yazılan yazı doğrultusunda Maltepe Orhangazi Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürlüğü'nün öğrencilerini şölene zorunlu götüreceğini ifade eden Tanal, okul müdürünün "Görevi kötüye kullanma", "Anayasa'nın Eğitim Öğretim hakkı ve ödevi" maddesinin ihlali, "Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nin ihlali" gibi suçlamalarla cezalandırılması talep etti.

"ÖĞRENCİLER PROPAGANDA MALZEMESİ OLARAK KULLANILIYOR

Dilekçesinin ardından adliye bahçesinde açıklamalarda bulunan Tanal, suç duyurusuna konu yazının içeriğini okuyarak, "İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine oradan da öğrencilere veliler tarafından imzalanması kaydıyla muvaffakatname başlıklı bir yazıyla ilgili suç duyurusunda bulundum" dedi. Yazının Orhangazi Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürlüğü tarafından öğrencilere dağıtıldığını belirten Tanal, "Öğrencilerimizin siyasi propagandalarına malzeme yapılması suç. Memur ve kamu görevlilerinin araç ve gereçlerini belli bir siyasi partinin hizmetine sunmaları da suç. Okul müdürü bu otobüsleri kaldıracak, bu otobüslerin parasını kim veriyor? Okul müdürlerinin eğitim dışında öğrencileri siyasi propaganda malzemesi yapmak amacıyla Yenikapı'da çok fazla kalabalık göstermek için öğrencileri bu şekilde götürmesi hatta ve hatta gitmeyenleri de fişleyecekler. Eğitim ve öğretim saatleri dışında öğrencilerin okul müdürü talimatıyla miting alanlarına taşınması yasaya açıkça aykırı. Öğrenciler hem Recep Tayyip Erdoğan 'ın hem Ahmet Davutoğlu'nun 30 Mayıs'ta düzenleyecekleri genel seçimlere yönelik mitinge propaganda malzemesi olarak kullanılıyor" dedi.

"DEVLET BU SİLAHI TERÖR ÖRGÜTÜNE TESLİM EDİYOR"

Suç duyurusuna ilişkin açıklamalarının ardından bugün bir gazetede MİT Tırlarının durdurulmasına ilişkin çıkan haberlere yönelik de açıklamalarda bulunan Tanal, "Devletin suç işleme imtiyazı yok. Suç devlet sırrı olamaz. Gelen ihbar var deniliyor ki bu TIRların içersinde silah, bomba yüklü. Bu ihbarlar geldiği zaman emniyet mensupları ne yapmak zorunda? İlgili Cumhuriyet Başsavcılığı'na ihbar ediyorlar. Cumhuriyet Savcılığı da o TIRlarla ilgili durdurma ve arama kararını veriyor. MİT Kanunu uyarınca MİT istihbarat bilgiyi yapar, silah taşıyamaz. Onun içerisinde ceset, eroin, esrar olsa ne olurdu? Yani devletin suç işleme imtiyazı yok. O mühimmatları, silahları nereye götürüyorsunuz? Devlet bu silahı kime teslim ediyor, terör örgütüne teslim ediyor. Suç işleyenler dışarıda, silah taşıyanlar dışarıda, silah sevkıyatını yapanlar dışarıda, terör örgütüne teslim edenler dışarıda, evrensel hukuk ilkeleri uyarınca görevini yapan Başsavcı, Başsavcıvekili ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin 17 tane personeli cezaevinde" diye konuştu.

"ADALET BAKANI OLURSAM KAPANAN DOSYALARI AÇACAĞIZ"

AK Parti iktidarının suç işlediğini belirten Tanal, "Suçüstü yakalanmıştır. Bunlarla ilgili günün birinde mutlak suretle yüce divanda yargılanacakları günü hep birlikte bekliyoruz. Hesap gününü vatandaş inşallah 7 Haziran'da bu hesabı sorar da ben hukukçu bir milletvekili olarak inşallah iktidara da gelirsek, genel başkan da uygun görürse ben de Adalet Bakanı olursam yazılı emir yoluyla kapanan tüm bu dosyaları açacağız" dedi.
DHA-Arzu KAYA