Mahmutlar Belediye Başkanı tutuklandı

Mahmutlar Belediye Başkanı tutuklandı
Mahmutlar Belediye Başkanı tutuklandı
Antalya İl Jandarma Komutanlığınca Mahmutlar Belde Belediyesi'ne düzenlenen operasyon kapsamında gözaltına alınan 36 kişiden aralarında belediye başkanının da bulunduğu 17'si tutuklandı.

ANTALYA -  Alanya ilçesine bağlı Mahmutlar Belde Belediyesi'ne 4 gün önce düzenlenen operasyonda “Suç örgütü kurarak yönetmek, üye olmak, örgüt faaliyeti çerçevesinde ihaleye fesat karıştırmak, rüşvet, zimmet, mal varlığı değerlerini aklamak, resmi belgede sahtecilik, nitelikli dolandırıcılık” suçlamalarıyla gözaltına alınan aralarında Mahmutlar Belediye Başkanı Ali Çelik'in de bulunduğu 36 kişi, jandarmadaki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi. Savcılıktaki ifadelerinin ardından 5 kişi serbest bırakıldı, 31 kişi ise tutuklama talebiyle mahkemeye çıkarıldı.

Zanlılardan Belediye Başkanı Ali Çelik, Belediye Yazı İşleri Müdürü M.A, Belediye Meclis Üyesi M.Ç, İmar Müdürü S.K. ile S.G, E.Ö, S.A, S.Ç, H.S.Ö, F.N, S.C, S.S, H.B, T.D, Ö.K, H.Ç. ve A.S. mahkemece tutuklanarak Alanya L Tipi Kapalı ve Açık Cezaevi'ne gönderildi. Diğer zanlılar ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılanları aileleri, sevinç gözyaşları içerisinde karşıladı. Tutuklanan zanlıların bazı yakınları ise basın mensuplarına tepki gösterdi.

Mahmutlar Belediyesi'nde yolsuzluk iddiaları ve Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan 13 ihbar üzerine 2011 yılının Kasım ayında başlatılan soruşturma çerçevesinde İl ve İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince Alanya, Antalya ve Manavgat'ta 32 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenlenmişti.

“Suç örgütü kurarak yönetmek, üye olmak, bu örgüt faaliyeti çerçevesinde ihaleye fesat karıştırmak, rüşvet, zimmet, mal varlığı değerlerini aklamak, resmi belgede sahtecilik, nitelikli dolandırıcılık” suçlamalarıyla yapılan operasyonda aralarında Belediye Başkanı Ali Çelik ve iki belediye meclis üyesinin de bulunduğu toplam 36 kişi gözaltına alınmış, 30'a yakın ev ve iş yerinde arama yapılmıştı. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/112342011234201

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Taraflık - GÖLCÜ

  Ülkemizde ki belediyelerin yolsuzluk haberleri sık sık gündeme gelmektedir. Mahmutlu Belediyesi bunların arasından yeni gündeme gelmiştir. Yolsuzluk ve usulsüzlükleri ortaya çıkarmak, belediyeleri denetlemek devletin görevidir. Her Türkiye vatandaşı da belediyenin siyasal kimliği hangi tarafta olursa olsun yolsuzlukların ortaya çıkmasından yanadır. Asıl konu yapılan denetimlerin, ortaya çıkarılan yolsuzlukların hep aynı siyasi kimlikteki belde ve belediyelerde yaşanmasıdır. Bir vatandaş olarak yolsuzluk,usulsüzlüğe sonuna kadar karşıyım ve cezalarını çekmelerinden yanayım. Fakat insanı düşündüren hiç karşı siyasi kimlik taşıyan belediyelerin bu gibi olaylar yaşamamasıdır. Bilindiği gibi Side belediyesi Antalya genelinden farklı bir siyasi kimlikte ki belediyedir. Side'ye gidip halkın geneli ile konuştuğunuzda bu tip yolsuzluk haberleri işitirsiniz. Devletimizin memurlarının yolsuzlukları ortaya çıkarmak için Mahmutlara kadar gidip ortaya çıkarmada ki başarılarını 45 dk. uzaklıkta ki Side'ye de girerek de göstermeleri yerinde olurdu. Sürekli aynı görüşü paylaşan belediyelerin üstüne kurulan baskı, aynı şekilde karşı gruba uygulanmaması taraflılığın belgesidir ve demokrasiyle bağdaşmaz.Halkın %51 oyunu alan iktidarın itibarsızlaştırma politikalarından vazgeçip denetim ve baskıyı tüm belediyelere uygulamalıdır. Devletin görevi belediyecilik gibi mecralarda taraf tutmak olmamalıdır.