@ismailsaymaz

Mahmutpaşa'da mahzun bayram

Sohbetle geçen gün
Bayramdan haftalar önce arifeye hazırlanan Mahmutpaşa esnafı, bu sefer her günkü kadar müşteri bulabildi. Her bayram öncesinde iğne atılsa yere düşmeyecek hale gelen Mahmutpaşa Yokuşu'nda esnaf günü dükkânlarının önünde dertleşerek geçirdi.
'Para yoksa gelmez'
Erkek ve kadın takımları satan Yakup Ayşeoğlu, işlerin düşüşüne dair ortak kanıyı dile getirdi: "Artık kartlarla vadeli alışveriş imkânları var. Para olmasa da alışveriş yapmak mümkün. Bu yüzden ucuz, ama nakit satışın yapıldığı Mahmutpaşa unutuldu."
'İşportada yanıldık'
Esnafın ilginç bir tespiti daha var: Kaldırılmasına sevindikleri işportacılar, aslında bölgeye müşteri çekiyormuş. Serhat Hancili, "Şimdi anladık ki Mahmutpaşa'nın kalabalığı, işportacılar yüzündenmiş" diyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Kurban Bayramı, bu yıl Mahmutpaşa'ya uğramadı. Adı bayram alışverişiyle özdeşleşen Mahmutpaşa Yokuşu'nda esnaf, arife sabahı kepenklerini umutla açtı. Hazırlıklar bir hafta öncesinden başlamış, vitrinler yeni ürünlerle dolmuştu. Esnaf sevinçliydi. Hem Eminönü Belediyesi'nin işportacılara karşı açtığı savaşta belediye galip çıkmış, yokuştaki koşuşturma son bulmuştu. Dükkân sahibi esnaf, işportacıların gidişini sevinçle karşılamıştı. Esnafa göre, Tahtakale'den başlayarak Mahmutpaşa'ya kadar yayılan işporta tezgâhları, bellerini büküyordu. İşportacıların yokluğu daha çok kazanç demekti.
Yokuşun en bildik ayakkabıcılarından, Serhat Hancili de işportacıların gidişine sevinler arasındaymış. Hancili, eliyle boş sokakları göstererek, "Anladık ki Mahmutpaşa'nın kalabalığı, işportacılar yüzündenmiş. Onlar gittikten sonra Mahmutpaşa bitti" dedi.
'Kredi kartı bizi bitirdi'
Erkek ve kadın takımları satan Gebollar Giyim'in sahibi Yakup Ayşeoğlu ise çoğu esnaf gibi Mahmutpaşa'daki krizi, 'kredi kartlarına' bağladı. Ayşeoğlu, "Artık kredi kartlarıyla vadeli alışveriş imkânı var. Para olmasa da alışveriş yapmak mümkün. Bu yüzden ucuz ama nakit satışın yapıldığı Mahmutpaşa, unutuldu" dedi.
Ayberk Giyim'in çalışanı Tuncay Burhan "Bizim adımıza rezil bir gün" diye konuşuyor. Burhan, önceki yıllarda dükkânın önünde kuyruk oluştuğunu anımsatarak, "Bu son 10 yılın en kötü bayramı. Arifeyi dükkân önünde konuşarak geçiriyoruz" diye konuştu. 40 yıllık esnaf Kemal Özdemir de dertliydi: Önceki gün sadece siftah yaptık, kapattık. Burası cumartesileri bile daha kalabalıktır."
'Tüketici tükendi'
Alışverişe çıkan Seda Açıkgöz ise, Bülent Konfeksiyon'da, pahalılıktan yakınıyor. Dükkân sahibi Ömer Kızılaslan ile Açıkgöz, 'tüketicinin tükendiği' konusunda hemfikir. Sabiha Yılmaz da kazak fiyatlarının 30 YTL'den başladığını öğrenince, "Bu pahalılık bitmeyecek mi" diye tepki gösterdi. Yokuşun üst kesimlerindeki Vakıf Han, Yeşildirek'teki Gürün Han da ilgisizlikten payını aldı. Her bayram kahve tutkunlarının kuyruklar oluşturduğu Kurukahveci Mehmet Efendi'nin çevresinde, eski yoğunluktan eser yoktu.
İşportacılar eylemde...
İşportacılar ise arifeyi eylemde geçirdi. Eminönü Belediyesi'nin tezgâhlarını kaldırmasını ve kendilerine yer tahsisi yapılmamasını protesto eden işportacılar dün Tahtakale Caddesi'nin üzerinde toplandı. Mısır Çarşısı önünde basın açıklaması yapmak isteyen işportacılara izin verilmedi. İşportacılar adına konuşan İkbal Işık, bunun 37'nci eylemleri olduğunu ve bu tür eylemlerin devam edeceğini söyledi. Polis, bir saat oturma eylemi yapan işportacılara müdahale etti, iki kişi gözaltına alındı.