Mahremiyet istedi, iki ay hapis verildi

Mahremiyet istedi, iki ay hapis verildi
Mahremiyet istedi, iki ay hapis verildi

Doktor Birel, kararla ilgili olarak Ben orada bir hekim olarak yargılanmaktan onur duydum ancak bir insan olarak yargılanmaktan utanç duydum dedi.

Acile getirilen kadın tutukluyu jandarma nezaretinde muayene etmek istemeyen doktor Burhan Birel, 'görevi kötüye kullanmaktan' ceza aldı.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan KCK tutuklusu Mehtap Çoban, karın ağrısı nedeniyle Diyarbakır Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde getirildi. Görevli doktor Burhan Birel, güvenlik güçlerinin nezaretinde kelepçeli olarak tutulan hastanın öyküsünü dinledikten sonra, muayene için ‘hastanın kelepçelerinin çözülmesi ve hasta mahremiyetinin sağlanması için güvenlik güçlerinin dışarı çıkmasını’ istedi. Ancak, güvenlik görevlileri hastanın ‘terör suçundan tutuklu olduğunu’ belirtip dışarı çıkmayı reddetti. Birel, tutuklunun, ‘elleri kelepçeli ve mahremiyet ortamı sağlanamadan’ muayenesinin Türkiye ’nin de taraf olduğu İstanbul Protokolü’ne aykırı olduğunu anımsatarak, jandarmadan tekrar dışarı çıkmasını istedi.
Güvenlik güçlerinin dışarı çıkmayı reddetmesi üzerine Birel, acil servisin fiziki koşullarında muayene yapılmasının mümkün olmadığını ifade etti ve hastayı telefonla görüştüğü Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi’ne sevk etti. Çoban’ın muayenesi burada gerçekleştirildi. Jandarmanın muayenesi sırasında oda dışında beklemeyi kabul ettiği öğrenildi.

Bu anlayış bırakılmalı

Olay üzerine başhekimlik güvenlik güçleri hakkında muayeneyi engelledikleri gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruldu. Ancak jandarmanın suç duyurusu üzerine doktor Birel hakkında ‘görevi kötüye kullanmak’ suçlamasıyla Diyarbakır 5. Sulh Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Birel’in avukatı Mustafa Güler, savunmasında hastanın belli suçların tutuklusu ya da hükümlüsü olması halinde mahremiyet hakkının ihlal edilebileceğine ilişkin anlayışın artık geride bırakılması gerektiğini belirtti. Güler, benzer benzeri olayların Ankara , Muğla ve Mardin / Midyat’ta yaşandığını ancak hekimle ilgili ‘soruşturma izni verilmediğini’ ifade ederek, ilgili kararları sundu. Güler, Birleşmiş Milletler’ce kabul edilen ‘İşkence ve Diğer Zalimane İnsanlık Dışı Aşağılayıcı Muamele veya Cezaların Etkili Biçimde Soruşturulması ve Belgelendirilmesi için El Kılavuzu’nda yer alan “Tutukluların tıbbi muayeneleri cezaevi yetkililerinin duyamayacağı ve söz konusu doktor aksini talep etmedikçe, göremeyeceği şekilde yapılmalıdır” maddesi ile Türkiye’nin imza koyduğu İstanbul Protokolü’nün hükümlerini anımsatarak, Birel’in buna uygun davrandığını belirtti.

2 ay 15 gün hapis

Mahkeme ise Birel’e 2 ay 15 gün hapis cezası verdi. Kararı Radikal’e değerlendiren Birel, şunları söyledi: “Ben orada bir hekim olarak yargılanmaktan onur duydum ancak bir insan olarak yargılanmaktan utanç duydum. İstanbul Protokolü’nü uyguladığım halde bu cezaya maruz kaldım. Dünya ülkelerinin imza koyduğu bu protokolü en çok bizim uygulamamız gerekirdi. Görevimi yaptığım için ceza aldım. Bunun üzüntüsü içerisindeyim. Bundan sonra hekim arkadaşların bu korku ile hareket etmemeleri için farklı bir karar çıkmalıydı.”


  http://www.radikal.com.tr/1130321113032110

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  12 Eylül Hukuku - Kör Kadı

  Benzeri uygulama ve ısrar 12 Eylül döneminde özellikle Adli Tıp kontrollerinde sıkça yaşandı. Tutuklu kendisine işkence yapıldığı iddiasıyla muayene isteğini polisin yanında söylemek zorunda bırakıldı. Polis nezaretinde yapılan muayeneler de genelde dışarıdan gözle oluyordu. Doktorların şikayetçiyi yalnız muayene etmeyi istemesi bile söz konusu değildi. Şimdi doktorlara aynı baskı bu kez hukuk yoluyla yapılıyor. Tabi hangi hukuk yoluyla???

  5n1k - armagandenizci

  Haberde haberciliğin en temel unsurlarından "olayın meydana geldiği tarih"e dair hiçbir bilgi yok. Ne hastanedeki olayın ne zaman vuku bulduğunu ne de mahkemenin hangi tarihte karar verdiğini öğrenebiliyoruz. Bu haberdeki tarih detayı, her gün yeni bir gelişmenin yaşandığı Güneydoğu süreciyle eş zamanlı bir tarihte yayınlandığı için önemli. Haberde geçen olayların kronolojisi, bir yandan açılım devam ederken diğer yandan antidemokratik uygulamaların süregelmesine bir örnek teşkil ettiği için önemli. Radikal'den konuyu kamuoyuna duyurma konusunda gösterdiği özeni, olayları doğru tarihsel bağlama yerleştirme konusunda da göstermesini rica ediyorum. Saygılar

  T . C - LENGO

  Bu ulkede degiul doktor insan olmakta suc .Isteyen istedigi kurali uyguluyor bir utanc manzarasi ve doktorun davranisindan dolayi kutlamak gerekir.

  Jandarma ile Muayene - eylemturan

  Suçdur doktor yapması gerekeni yapmış,acaba anayasanın hangi maddesine göre verilmiş bu ceza ..Bizim anayasa yürürlükden kalktı gerçi artık by tayyep anayasası var ,yazısız ,iki dudak arasında çıktımı kanun olur

  Verilen Onur madalyasıdır. - Mehmet Devrim

  Onur madalyası bu,Bu ülkede sizin gibi onurlu Hekimlerin olması umdumuzu güçlendirdi.Sizinle gurur duyuyoruz.

  Böyle bir cezayla övünülür ancak! - mlylmz

  O cezayı veren hakimler de bir gün bu doktor kadar yürekli ve de meslek etiğine bağlı olup jandarma nezaretinde verilecek adaletin adalet olmayacağını anladıkları gün onlar da insanlık da kurtulur. Hekimi kutluyorum.

  bu hekimi candan kutluyorum. - okkes cavus

  böylesi hekimler insanlığın gururu ve hekimliyin yüz akı. hekimler içinde askeri haklı bularak yanında muayene etmek isteyenlerde vardır. işte bu yiğik hekimi örnek alsınlar. çunki aynı olayı ve mahkumların muayene hanede dövüldüyünü duyuyoruz. bu onurlu hekimin davranışı sonucu bir gün bile ceza verilmesi çok üzücü. hekimlik çok kutsal bir meslek. çunki görevi insanın en tabi yaşam hakkını koruyan savunan bir meslek dalı. insanın suçu ne olursa olsun hekimler için o bir hastadır gereyi yapılmalıdır. ülkemizde bazı görevlilerde hala eski zaptiye anlayışı, zor kullanmayı görev sanan anlayışda olan kişiler bitmiyor demekki........