Mahruki mektup yazdı AKUT'la devlet arasında 'sıkıntı' çıktı!

Mahruki mektup yazdı AKUT'la devlet arasında 'sıkıntı' çıktı!
Mahruki mektup yazdı AKUT'la devlet arasında 'sıkıntı' çıktı!
Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Antalya Birim Sorumlusu Yılmaz Sevgül, dernek başkanı Nasuh Mahruki'nin Atatürk'e hitaben 10 Kasım'da yazdığı mektubun bireysel, derneğinse siyaset üstü olduğunu söyledi. Sevgül mektubun ardından AKUT'la devlet kurumları arasında sıkıntı yaşandığını açıkladı.

ANTALYA - Nasuh Mahruki'nin 10 Kasım'da Atatürk 'e yazdığı mektupla ilgili tartışmalar üzerine, derneğin bir dönem ikinci başkanlığını yapan ve Mahruki'yle birlikte Everest'e tırmanan AKUT Antalya Birim Sorumlusu Yılmaz Sevgül, açıklama yaptı. Sevgül, AKUT'un Türkiye genelinde 35 bölgede örgütlü ve 1500'e yakın gönüllü üyesi olan siyaset üstü bir kurum olduğunu açıkladı.

Nasuh Mahruki'nin dağcılığın yanı sıra, yazarlık, fotoğrafçılık gibi yetenekleriyle çok yönlü olduğunu anımsatan ve düşündüğünü ifade etmenin bireyin hakkı olduğuna dikkati çeken Sevgül, AKUT içinde her görüşe sahip kişiler olabileceğini, bugüne kadar dil, din, ırk, mezhep, renk ve siyasi ayrım yapmadan herkesi kurtardıklarını, tek amaçlarının da kurtarmak olduğunu kaydetti.

AKUT'un siyaset üstü bir yapı olduğunu, kendi içlerinde de kurumsal olarak siyasi bir söylemde bulunmadıklarını ve bulunmayacaklarını anlatan Sevgül, "Vatandaşlarımız rahat olsun ve bize güvensinler. Biz kimseyi böyle bir ayrıma getirmeyiz, istemiyoruz da" dedi.

AÇIKLAMA İŞE YANSIDI
Mektubun kamuoyuna yansımasının ardından kurum içinde bazı tepkiler oluştuğu gibi bazı sorunlar da yaşadıklarını dile getiren Yılmaz Sevgül, "Tabi ki Nasuh'tan kaynaklı bazı yansımalar var. Örneğin sponsorluklarda ve devletin kurumlarıyla ilgili yürüttüğümüz anlaşmalarda bazı sorunlar oldu" diye konuştu.

MAHRUKİ'NİN KİŞİSEL GÖRÜŞÜ

Yılmaz Sevgül, Mahruki'nin o mektubu AKUT başkanlığı kimliğiyle yazmadığını, altında da kendi imzası olduğunu belirterek, derneğin siyaset üstülüğünün tüzüğünde de olduğunu söyledi. Sevgül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"1500 kişilik bir örgüt. Mümkün mü aynı düşüncede olması? Devrimci, sağcı, solcu, ülkücü, başı kapalı veya açık olan hepimiz sırt sırta mücadele ediyoruz. Nasuh'un kendi kişisel düşünceleridir. Bu noktadan sonra AKUT kurumuyla özdeşleştirmek çok yanlış ve bütün örgütün karşınıza alınması olur. AKUT'a yönelik genelleme yapılmasın. Biz bundan çok rahatsızız. Siyasilerin, mevcut hükümetin bakış açısını değiştirmesi lazım. Genel başkanımızın kendi kişisel düşüncesidir, bizi bağlamaz, etkilemez."

Köşe yazarlarının 'AKUT Başkanı Nasuh Mahruki' olarak değil 'Nasuh Mahruki' olarak değerlendirme yapmasını istediklerini belirten Sevgül, Mahruki'nin yiğitliğine yönelik sözleri de asla kabul etmediğini ve insan kurtaran bir kişiye 'faşist' denilemeyeceğini dile getirdi.

MAHRUKİ NE YAZMIŞTI?
Nasuh Mahruki, Atatürk’ün 75'inci ölüm yıldönümünde kişisel sosyal paylaşım sitesinden paylaştığı 'Ata’ya mektup' başlıklı yazıda, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne atıfta bulundu. Mahruki mektubunda, 'Bu acıklı günlerin asıl sorumlusu, milletin bağımsızlığı ihlal edilirse bunun vebali subaylara ait olacaktır', 'Türk Silahlı Kuvvetleri, subaylara kahramanlığı, askerliği, emir komutayı, ölüme gülerek gitmeyi her şeyi çok iyi öğretmiş ama liderliği ne yazık ki öğretememiş', 'Türk Subayı, kendi vatanında, yıllardır düşman hukukuna maruz bırakılmasına rağmen, dışarıdaki silah arkadaşları tarihsel sorumluluklarını yerine getiremediler', 'Ne Mutlu Türküm Diyene sözünü de fırsatını buldukça kaldırıyorlar yazıldığı yerlerden ve silmeye çalışıyorlar asil milletimizin hafızasından. Hep aynı Türk düşmanı zihniyet tarafından', 'Subaylar, onlara verdiğin vazifelerini yerine getirememiş olsalar da' gibi ifadelere yer verdi. (Mehmet ÇINAR/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/116105311610537

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kurumsal temsil - egeli67

  Mahruki resmen darbe kiskirticiligi yapmis, askeri goreve cagirmis ama gordugumuz kadariyla AKUT'taki yonetici kadrodan adam gibi tepki bile cikmiyor. AKUT adina uzucu bir durum. Hukumetten sikayetci olmanin anlami yok; hukumeti askere sikayete ne diyorsunuz onu soyleyin..

  Demokrasi var susun ... - nazaret

  Ülkede demokrasi rüzgarları öyle bir esiyor ki , fikrini yazmak isteyenin sesi ağzına geri tıkılmak isteniyor... İşin aslı başka , başarılı örnek alınan bir insan gerçeği görüp doğru şeyler yazınca ondan daha güdük olan karşıt fikirdekiler küplere biniyor..... Örnek aldıkları insanlar kendilerine yanlış yolda olduklarını hatırlatamaz mı ?

  Haraydın: AKUT aynen dediğiniz gibi açıklama yapıyor zaten. - brandywine06

  Keşke haberi okusanız. Nasuh Mahruki'nin mektubu kişiseldir, kurum olarak AKUT'la ilgili değil diyorlar. 1500 kişiyiz, her türlü siyasal görüşte olan var diyorlar. Onların da korkusu kendini hükümetten daha fazla hükümet sanan tiplerden birinin çıkıp AKUT'un işini engellemesi. Çünkü o zaman canlar gidiyor.

  aynı şeyler... - lastikordek

  hangi siyaset kurumu böyle bir karşıtlığın içinde olursa yanlış yapar. mahruki nin söylemi tamamen kişisel bir söylem. ama siyasetin tavrı tamamen duygusal. zaten en büyük sorunumuz da o değil mi? devletin ve kurumlarının başbakanın duygu durumuyla paralel gitmesi. akut felaketler karşısında insan hayatı için son kademeye kadar savaşmayı ilke edinmiş bir kuruluş. aynı durumda iktidar şöyle derdi" napalım kaderlerinde varmış". buradan da anlaşıldığı gibi her alanda siyaseti bir karışım maddesi haline getien iktidar karşıt bir refleks karşısında duygusal tepkiler vererek ne kadar sığ ve ucuz olduğunu kanıtlamış oluyor. bu itilafta haklı olan nasuh mahruki oluyor maalesef. devlet yetersiz kadroların elinde olduğu için işlevini yerine getiremez hale gelmiş buna kimsenin itirazı yok maalesef.

  Kendileri kaybeder - brotherlouie

  Çok güzel öldüler, ölüm bu işçilerin kaderlerinde var gibi açıklamalarla yetinmeye alışmış bir toplum ve yöneticiler bu ülke de olduğu müddetçe gram yol alamayız. Atatürk ve Atatürkçüleri kaybeden bu ülkeden bi cacık olmaz.

  Nasuh'in ki talihsiz bir aciklama - Volkan1

  TR'de yillarca askeri vesayet vardi,simdi gerci sivili geldi o acidan pek bisey olmadi degisen.Fakat,butun bu gercekler dururken Turkiye'de yasayan insanlara ayirim gozetmeden cagdas demokrasiye kavusma rotasinda degilde askeri vesayetin geri gelmesi yolunda cagri yapilmasi cok yanlis oldu.AKUT,da bu gercegi gordugu icin guzel bir aciklama yapmis.AKUT ,politik bir kurum degil,tavir takinmasi gerekiyorsa bence TR'nin gelismis ulkelerdeki demokrasi sevyesine cikilabilmesi yonunde tavir almasi beklenirdi.

  insanlık - HARAYDIN

  Yardıma muhtaç olana insanlık hizmeti veren yani siyaset,ticaret yapmayan kurumuna siyaset karıştırmamalı. Zira yardıma muhtaç olan insan olur, hayvan olur, bitki olur hiç bir özelliğine bakmadan yardıma koşarsınız, siyasete bulaşırsanız koşamazsınız, ayağınız gerekli yere sürünür gidemezsiniz, daha az gerekli yere koşmak ister her ikisi de insanlığa aykırıdır.AKUT KIzılay ve sosyal yardım dernekleri ya ben siyasi rengime göre hizmet ederim diye açık söylemeli, böylece toplu koruma görmemeli yada bitki hayvan insan farketmez ne oldukları hiç farketmez benim parametrem benim yardımıma muhtaç olması demeli. AKUT hükümetle ne alışverişi varki çatışsın,kendi işini yapmalı.