'Mail order' ile dolandırdılar!

'Mail order' ile dolandırdılar!
'Mail order' ile dolandırdılar!
Bir mağazadan 82 bin 514 liralı değerinde tablet bilgisayar ve akıllı telefon alan iki kişi, çalıntı bir kredi kartı üzerinden "mail order" sistemiyle ödeme yaptı.

İSTANBUL - Teknolojik ürünler satan bir mağazaya geçtiğimiz ay gelen M.Ö. ve Nijerya uyruklu N.E., 82 bin 514 liralı değerinde tablet bilgisayar ve akıllı telefonlar aldı. Sahte kimlik kullanan N.E., Kanadalı bir kişiye ait olan ve çalıntı olduğu değerlendirilen bir kredi kartı üzerinden "mail order" sistemiyle ödeme yapmak istediğini söyledi. Teknoloji marketin internetini kullanan N.E. kendi bilgisayarıyla "kredi kartı talimat sistemi" olarak da bilinen "mail order" ile ödeme yaptı. Yapılan ödeme teknoloji marketin sisteminde görülünce satış gerçekleştirildi.
Kanada'daki banka Türkiye 'deki bir banka üzerinden teknoloji markete ödeme yaptı. Ancak bir süre sonra hesapla ilgili işlemi şüpheli bulan Kanada bankası Türkiye'deki bankayla irtibata girerek ödemeyi iptal etti. Bunun üzerine teknoloji markete yapına ödeme bloke edildi. Teknolojik ürünler satan market yetkilileri durumu Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bildirdi. Yapılan başvurudan bir süre sonra polis çalışma başlatırken, aynı şüpheliler tekrar teknoloji markete gelerek 13 adet yeni çıkan akıllı cep telefonu satın aldı. "Mail order" sistemi üzerinden ödeme yapmak istediklerini söylemeleri üzerine, yetkililer polisi aradı. Olay yerine giden Siber Suçlarla Mücadele Şube ekipleri, teknoloji market yetkilileri ile irtibata girip satışı gerçekleştirmelerini istedi. 32 bin liralık satışın gerçekleştirilmesinin ardından polis 2 şüpheliyi de gözaltına aldı. Şüphelilerden Nijerya uyruklu N.E.'nin üzerinden 3 adet sahte kimlik çıktığı öğrenildi. Ayrıca yapılan aramalarda 7 adet başkasına ait kredi kartı, 4 cep telefonu, 4 manyetik şeritli kart ele geçirildi. Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheliler Bakırköy Adliyesi'ne sevk edildi. (Habip ATAM / DHA)