Makbule için önerge

Menenjit nedeniyle kolları dirsek, bacakları ise diz hizasından kesilen Makbule Başboğa'nın durumu, TBMM gündemine taşındı.

İZMİR - Menenjit nedeniyle kolları dirsek, bacakları ise diz hizasından kesilen Makbule Başboğa'nın durumu, TBMM gündemine taşındı. CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a yönelik soru önergesinde, sekiz aylık Makbule'nin menenjite bağlı olarak gelişen kangren nedeniyle elsiz, ayaksız kaldığını hatırlatarak menenjit aşısının neden zorunlu aşılar kapsamına alınmadığını sordu.
Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi'nde tedavi gören Makbule ise dün günü boyu neredeyse kendi boyuna erişen bebeğiyle oynayarak geçirdi. Ortopedi servisinde yer olmadığı için kardiyoloji servisinde bir odada kalan küçük kız oynarken etrafına gülücükler dağıttı.
Makbule'nin büyüdükçe protezlerinin değişmesi gerektiğini söyleyen doktoru ortopedi uzmanı Dr. Hakan Vuruşkaner, "Yaraları iyileşince protez uygulanacak. Yürümesi için gerekli protezler, en kısa sürede takılacak. Altı ay içinde fonksiyonel olmasa da slikon el protezi takılabilir. Elleri için kullanabileceği protezler ise ancak büyümesinin yavaşladığı dönemde olabilir" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7537567537560

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.