Makbule için protez şansı

Menenjit sonrasında gelişen kangren yüzünden ölüm riskiyle karşı karşıya kalan sekiz aylık Makbule Başboğa'nın kolları ve bacakları ameliyatla kesildi. Doktorları, Makbule'nin protez şansı olduğunu söyledi.
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Menenjit sonrasında gelişen kangren yüzünden ölüm riskiyle karşı karşıya kalan 8 aylık Makbule Başboğa'nın kolları ve bacakları ameliyatla kesildi. Doktorları, Makbule'nin protez şansı olduğunu söyledi.
Ailesinin izin vermemesi üzerine savcılık talimatıyla İzmir Atatürk Eğitim Hastanesi'ne yatırılan Makbule, dün saat 12.00'de dört organı kesilmek üzere ameliyata alındı. Kendisine refakat eden halası Zeynep Başboğa, babası Kadri Başboğa ve anneannesi Methiye Savcı'nın gözyaşları arasında ameliyat ekibine teslim edilen Makbule bebeğin dramı, klinikte tedavi gören hastaları ve hasta yakınlarını da ağlattı.
Üç buçuk saat süren ameliyattan sonra, uzman doktor Mete Taylan Kazancı, operasyonun problemsiz geçtiğini açıkladı. Kazancı, "Yapılan bu işlemden sonra bebeğin kol ve bacaklarına protez takılması mümkün olacak" dedi.
Özründen dolayı çalışamadığını, babasının ve kardeşlerinin yardımıyla geçindiğini belirten altı çocuk babası 35 yaşındaki Kadri Başboğa, etrafına meraklı gözlerle bakan kızını öpüp kokladıktan sonra, doktorlara istemeye istemeye izin verdiğini söyledi. Kızının elleri bacakları olmadan nasıl bir gelecek beklediğinin kaygısını yaşadığını ifade eden Başboğa, "Bu çocuğa devlet sahip çıksın. Bana bırakılırsa elinin ayağının kesilmesinden kötü olur. Yardım istiyorum" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7532197532190

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.