'Makbule, yürüme yaşı geldiğinde yürüyecek'

Geçirdiği menenjit sonucu kolları ve bacakları kesilen sekiz aylık Makbule Başboğa'nın doktoru, "Çocuklar yürümeden protezle ayağa kalktıklarında uyum sağlamaları daha kolay olur" diyerek umut verdi.

İZMİR - Geçirdiği menenjit sonucu kolları ve bacakları kesilen sekiz aylık Makbule Başboğa'nın doktoru, "Çocuklar yürümeden protezle ayağa kalktıklarında uyum sağlamaları daha kolay olur" diyerek umut verdi.
Makbule Başboğa'nın tedavisini yürüten Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi Uzmanı Dr. Ali Dülgeroğlu, bebeğin sağlık yönünden bir problemi bulunmadığını belirtti. Dülgeroğlu, bebeğin pazartesi günü yapılacak son kontrollerinin ardından, takibinin yapılması için Behçet Uz Çocuk Hastanesi'ne sevk edileceğini söyledi. Dülgeroğlu, bebeğin, hastane imkanları doğrultusunda en azından bacak protezlerinin yapılabileceğini, ancak kol ve el işlevi taşıyacak nitelikte protezin ileri teknoloji gerektirdiğini, bunun Dokuz Eylül ya da Ege üniversitelerindeki merkezlerde yapılabileceğini söyledi. Makbule'ye bacak protezinin, çocuk 1-1.5 yaşına gelip de yürüme çabaları göstermeye başladığında takılacağını, el protezlerinin zamanlaması için ise üniversiteden görüş alınacağını anlatan Ali Dülgeroğlu, "Bebek için yürümez diye bir şey yok, yürür. Çocuklar böyle hiç yürümeden protezle ayağa kalktıklarında buna uyum sağlamaları daha kolay oluyor" dedi.
Bakan'a teşekkür
Makbule Başboğa'nın babası Kadri Başboğa ise Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın çocuklarına üç ay içinde protezlerinin takılacağını açıklamasının kendilerini mutlu ettiğini ifade etti. Akdağ'a teşekkür eden Kadri Başboğa, "Bu haberi duyduğum andan itibaren sanki Makbule'nin kolları ve bacakları kesilmemiş gibi hissediyorum" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7533907533900

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.