Makbule'nin kara kaderi

İlk muayene
Makbule, 35 yaşındaki Kadri ile 25 yaşındaki Kudret Başboğa'nın altıncı çocuğu. Sekiz aylık. İki ay önce aniden ateşlenince Torbalı Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Ailenin iddiasına göre, birkaç saatlik gözetimden sonra ateş düşürücü iğneyle eve yollandı.
32 gün tedavi
Tekrar kötüleşti. İkinci muayenede menenjit olabileceği kuşkusuyla İzmir Behçet Uz Çocuk Hastanesi'ne yollandı. Teşhis doğruydu. Hastanede 32 gün geçti. Hekimler, kangren olan kol ve bacakların kesilmesine karar verdi. Aile ameliyattan kaçındı.
'Protez istiyoruz'
Savcılık araya girip Makbule'yi tekrar hastaneye kaldırttı. En sonunda anne-baba da razı edildi. Engelli olduğu için çalışamayan baba Başboğa şöyle diyor: "Bu çocuk elsiz, kolsuz ne yapar? Protez gerek, bu desteği Bakanlık'tan bekliyorum."
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Torbalı ilçesinde yaşayan sekiz aylık Makbule Başboğa'nın kangren olan iki kolu ve iki ayağı bugün kesilecek. Makbule, savcılık talimatıyla jandarma tarafından ailesinden alınarak yatırıldığı hastanede her şeyden habersiz ameliyata hazırlanıyor. Baba Kadri Başboğa ise "Ameliyat iznini vermezsem suçlu olacağım söylendi. Hapse girersem altı çocuğuma kim bakacak? Tamam doktorlar gereğini yapsın. Ama kolu bacağı olmayacak kızım için Sağlık Bakanlığı'ndan protez dahil her türlü yardımı bekliyorum" diyor.
Makbule, çocuk felci yüzünden ortopedik engelli olan 35 yaşındaki Kadri Başboğa ile 25 yaşındaki eşi Kudret'in altıncı çocuğu. Çift çocukları 15'indeki Özkan, 13 yaşındaki Şiar, 11 yaşındaki Ruken, 4 yaşındaki Rüzgar, 3 yaşındaki Diyar ve sekiz aylık Makbule'yi dede ve amcalarının yardımıyla büyütüyor.
Baba Başboğa, hiçbir şeyi yokken iki ay önce aniden ateşlenen Makbule'yi, Torbalı Devlet Hastanesi'ne kaldırdıklarını belirtiyor. İddiaya göre, birkaç saat gözetim altında tutulan Makbule, ateş düşürücü iğne yapıldıktan sonra evine gönderildi. Ancak durumu kötüleşen Makbule, yeniden hastaneye getirildi. Menenjit şüphesi üzerine bebek, İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi'ne nakledildi.
Teşhis: Kangren
Burada İntaniye Servisi'ne yatırılan Makbule bebek, 32 gün tedavi gördü. 'Menengokoksemi menenjit ve septik ekstremite (kol ve bacaklar) nekrozu (kanlanamama)' teşhisi konulan bebeğin kol ve bacaklarında kangren gelişti. Doktorlar bebeğin yaşatılması için dört uzvun kesilmesine karar verdi.
Hem mesleki hem de vicdani sorumluluk taşıyan karar üzerine, Ege Üniversitesi ile Atatürk Eğitim Hastanelerinde ortopedi, intaniye ve hematoloji uzmanlarının yer aldığı iki ayrı kurul oluşturuldu. İki kurul da Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi hekimlerinin kararını destekledi.
Aile ise buna izin vermedi ve tedavi için memleketleri Diyarbakır'a gideceklerini belirterek bebeği aldı. Ancak Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi'ndeki doktorlar durumun 'hayati' olduğunu söyleyerek derhal harekete geçti.
Savcılığa suç duyurusu
Torbalı Sağlık Grup Başkanlığı uyarıldı. Üç ayrı kurulun verdiği karar eklenerek tedaviyi engelleyen baba hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Savcılık da, hem Medeni Kanun'un ilgili maddesi hem de Hasta Hakları Yönetmeliği'nin 24'üncü maddesinin, 'hastanın tedavisinden kaçınılması halinde, tedavisinin anne baba ya da vasisinin izni aranmaksızın yerine getirilebileceği' hükmüne göre, devreye girdi.
Jandarma aileden aldı
İki hafta önce Başboğa ailesinin Subaşı beldesindeki evine giden jandarma bebeği alarak ambulansla Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi İntaniye Servisi'ne yatırıldı. Ameliyat konusunda tekrar kararları sorulan Başboğa çifti de zor kararı verdi, Makbule, ameliyat için Atatürk Eğitim Hastanesi'ne yatırıldı. Baba Başboğa, "Buna nasıl karar verilir? Kolu bacağı olmayan bir çocuğun hayatı ne olur? Eğer kızımın tedavisini yaptırmazsam hapse gireceğim söylendi. Altı çocuk babasıyım. Hapse girersem çocuklarıma kim bakacak? Tehditlerle bu kararı verdim. Protez takılması gerek, ben zaten çalışamayan bir insanım. Yeşil kartlıyız, bu desteği Bakanlıktan bekliyorum" dedi.
Ölümle pençeleşti
Makbule'nin doktoru, Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi İntaniye Kliniği Şef Yardımcısı Tülay Kavaklı ise hastalığın bulaşıcı ve ölüm riski yüksek olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:
"Makbule'de görülen yaygın damar içi pıhtılaşma her hastada görülmez. Makbule bir hafta ölüm kalım savaşı verdi. İyileşti ama kangren gelişti. Tüm hekim heyetlerinin kararı, hayatını kurtarmak için kangrenli ekstremitelerin kesilmesiydi. Ama aile kocakarı ilaçları kullanıp bebeklerini iyileştirmeye çalışacaklarını söyledi. Biz İl Sağlık Müdürlüğü'ne durumu bildirip hukuki görüş istedik. Hukuk bürosu bu konuda savcılıkla birlikte çalışma içerisine girdi."
Uzman görüşü
Ankara Üniversitesi Deontoloji Anabilimdalı Başkanı Prof. Dr. Berna Arda: Söz konusu 20 yaşındaki bir çocuk olsa ve 'Kol ve bacaksız olacağıma ölmeyi tercih ederim' dese doktorların yapacağı bir şey yok. Ama devletin göz göre göre ölüme izin vermemesi gerekiyor.
Marmara Üniversitesi Deontoloji Anabilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şefik Görkey: Çocuğu korumak adına doktorlar suç duyurusunda bulunma hakkına sahip.
İstanbul Kültür Üniversitesi Mukayeseli Hukuk Profesörü ve Avrupa Konseyi Biyoetik Yürütme Komitesi Türk Delegesi Ergun Özsunay: Sağlık durumu için müdahale tıbben zorunlu ise ve aile rıza vermiyorsa, mahkeme çocuk için bir kayyum tayin eder. Çocuk için kararı kayyum verir. Anne-baba kayyumun kararına da direniyorsa Medeni Kanun'a göre, velayet hakkı aileden alınabilir.


    http://www.radikal.com.tr/7531027531020

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.